16 вересня 2010, 10:46

Щорічна диспансеризація населення не є примусовою.

Диспансеризація населення, яка проводиться в Україні щороку, не є обов’язковою та примусовою. Про це повідомляє пресс-служба Міністерства охорони здоров’я України. Відповідний наказ видано МОЗ 28 серпня 2010 року. Відповідно до вищевказаного Наказу вбачається лише єдина обов‘язковість – обов‘язок органів охорони здоров‘я створити умови для того, аби усі бажаючі могли пройти щорічну диспансеризацію. Примушувати громадян до проходження диспансеризації ніхто не збирається. Громадяни України повинні самі бути зацікавлені у проходженні диспансеризації, у тому числі знайти час для її проходження.
Наказом визначено чіткий Порядок диспансеризації населення, у тому числі у великих містах, у невеликих поселеннях та у сільській місцевості.
 Основною метою диспансеризації населенняє, в першу чергу, попередження розвитку захворювань, проведення заходів, спрямованих на збереження та укріплення здоров'я, зниження рівня захворюваності, інвалідності та смертності населення, збільшення активного довголіття. За розрахунками, державі економічно вигідніше попередити захворювання, ніж лікувати хвороби та їх наслідки, виплачувати кошти за втрату працездатності, втрачати людські життя.
Однією із складових диспансеризації є профілактичні медичні огляди населення.
Диспансеризація включає:медичний огляд населення з проведенням визначеного обсягу лабораторних та інструментальних обстежень; додаткове обстеження осіб, які цього потребують; виявлення осіб з факторами ризику, що спричиняють виникнення та розвиток захворювань; своєчасне виявлення захворювань; розробку та проведення комплексу необхідних медичних та соціальних заходів, динамічного спостереження за станом здоров'я населення.
 Диспансеризація проводитьсязакладами охорони здоров'я за участю вищих навчальних медичних закладів усіх рівнів акредитації, закладів післядипломної освіти, наукових установ, центральних та місцевих органів виконавчої влади, відомств, установ та організацій.
Територіальні органи охорони здоров'я або визначені ними заклади організовують бригади спеціалістів. Вони забезпечуються необхідними медичним обладнанням та транспортними засобами.
Щодо даних про стан здоров‘я людей, які пройшли диспансеризацію, то вони становитимуть конфіденційну інформацію про особу, яка охороняється законом. В разі, якщо згодом в Україні буде запроваджено систему загальнообов‘язкового державного медичного страхування, дані, отримані в ході диспансеризації, можуть бути використаними для персоніфікації запланованих видатків для медичного обслуговування людини, і жодного порушення права на приватність в цьому не вбачається.