|
Щоб врахувати історичне значення і заслуги Українського козацтва у ствердженні української державності та суттєвий внесок у сучасний процес державотворення, 14 жовтня в Україні відзначається День Українського козацтва.
На сьогодні на Луганщині тільки на обласному рівні зареєстровано 10 громадських об’єднань українського козацтва і 6 товариств донського козацтва. Також козацькі товариства різного напряму функціонують в багатьох містах і районах нашого регіону.
День Українського козацтва святкується щорічно в день свята Покрови Пречистої Богородиці, яке було одним з найголовніших свят запорозьких козаків, котрі будували багато однойменних храмів та особливо шанували ікони Покрови.
Серед козацтва це свято почало користуватися особливою пошаною після знаменитої Азовської облоги Донських козаків в 1641 році. Тоді п’ятитисячний козацький гарнізон Азова піддався багатомісячній облозі трьохсоттисячної армії, посланої турецьким султаном. Згідно легенді, помолившись Богородиці перед останнім боєм, в ніч на 14 жовтня козаки вийшли з фортеці, але не побачили перед собою ворога. Скориставшись темнотою, турки відступили. Цю перемогу козаки пов’язують з провидінням Богородиці, яка покрила їх своїм омофором, захистила від загибелі.
На території Луганської та Донецької областей перші козацькі поселення виникли у XVI столітті. Згодом, у XVIII столітті, вони утворили Кальміуську паланку Війська Запорозького Низового. Центром її було селище біля самого гирла Кальміусу при впадінні в Азовське море, де колись було городище Домаха, а 1779 року збудоване місто Маріуполь.
Паланка була розташована між Вовчою, Кальміусом та Азовським морем, у майбутніх межах Олександрівського, Бахмутського й Маріупольського повітів.
У паланці було відомо два села – Ясенувате й Макарове, а також 28 зимівників: у Лозовому яру на Терсі, Широкому на Кам’янці, в балках Холодній, Сухій, яру Поповому, Кам’яній ярузі, ярах Чорнухиному, Шовковому, Глибокому, Государевому, балці Залізній на Кривому Торці, яру Холодовому біля Сіверського Донця й Луганчика, Залізному яру біля Сіверського Донця, балках Крутилці, Довгій, Морозовій і Крутій, урочищі Бобровому, яру Хорошому на Лугані, балці Мечетній на Міущику, балці Зайцевій над морем, урочищі Підгорині, балці Клеповій над Кальцем, річці Дубовій, Білосарайському лимані, річці Берді і в балці Світуватій.
Нагадаємо, що свято затверджене Указом Президента України «Про День Українського козацтва» від 7 серпня 1999 року № 966/99.
|