|
Вперше за багато років МОЗ України розробило Концепцію Державної цільової програми профілактики внутрішньолікарняних інфекцій на період до 2015 року. Про це повідомляє прес-служба МОЗ України.
Саме ця програма має вдосконалити нормативно-правову базу з організації інфекційного контролю та заходи запобігання внутрішньолікарняним інфекціям (ВЛІ), забезпечити засобами специфічної профілактики та покращити рівень спеціальних знань фахівців.
До 2015 року в Україні передбачається вирішити питання контролю за поширенням внутрішньолікарняних інфекцій та реалізувати державну політику в цій сфері. Для цього планується створити ефективну систему моніторингу поширення внутрішньолікарняних інфекцій і вивчення стійкості їхніх збудників до протимікробних препаратів. А це можливо лише за умови підвищення рівня підготовки відповідних фахівців, які здобуватимуть знання вже за вдосконаленими навчальними програмами до- і післядипломної підготовки лікарів, середніх медпрацівників.
І ще одна передумова ефективного подолання проблеми – на рівні уряду запровадити програму зміцнення матеріально-технічної бази лікувально-профілактичних закладів, забезпечення їх сучасним обладнанням та засобами дезінфекції.
Зазначимо, що за оцінками фахівців, незадовільний стан матеріально-технічного, лабораторного та медикаментозного забезпечення медзакладів за останні роки призвів до того, що в Україні лише офіційно реєструється до 4 тис. випадків внутрішньолікарняних інфекцій щороку, а розрахункова кількість становить близько 350 тис. хворих.
Причинами такої ситуації є ріст стійкості збудників внутрішньолікарняних інфекцій до дії протимікробних препаратів (антибіотиків, антисептиків та дезінфектантів), неефективність діючої системи моніторингу за цими інфекціями, несвоєчасність діагностики захворювань, нехтування вимогами щодо дотримання правил асептики, нераціональне використання протимікробних ліків та засобів знезараження. Показово, що інфекційною безпекою пацієнтів і співробітників однаково нехтують як у державних закладах охорони здоров’я, так і приватних.
У загальній структурі ВЛІ найбільша питома вага належить післяопераційним гнійно-запальним інфекціям. В Україні, за даними різних джерел, частота ВЛІ коливається у межах від 3% до 35%.
|