19 січня 2012, 16:16

30 млн. грн. передбачено у держбюджеті на впровадження Єдиного Центру гірничої безпеки у Луганську.

Як повідомляє прес-служба Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України, у Державному бюджеті України на 2012 рік для Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки передбачено видатки у сумі 220 млн. грн. Про це сьогодні під час прес-конференції в ІА «Українські національні новини» заявив перший заступник Голови Держгірпромнагляду Віктор Шайтан.
За його словами, кошти будуть направлені на фінансування проектів, пов’язаних з підвищенням рівня безпеки шахт шляхом впровадження уніфікованих телекомунікаційних систем диспетчерського контролю і автоматизованого управління гірничими машинами і технологічними комплексами (УТАС), а також модернізацію та надання функції керуючих тим системам, які вже встановлені на вугледобувних підприємствах.
Ще 30 млн. грн. у Державному бюджеті передбачено на впровадження Єдиного Центру гірничої безпеки у Луганську, куди надходитиме інформація з усіх шахт, на яких впроваджена система УТАС, 2 млн. грн. – на навчальний центр, де працювати з уніфікованою системою навчатимуться гірничотехнічні інспектори і спеціалісти відомчого контролю українських шахт.
Система УТАС буде не лише контролювати процес, вона ним керуватиме, що зведе до мінімуму людський фактор. Якщо диспетчер вчасно не відреагує на попередження системи – енергопостачання на потенційно-небезпечній ділянці автоматично відключиться. Унікальність УТАС полягає в тому, що вона об’єднує усі наявні нині системи безпеки і бере на себе дедалі більше функцій. Датчики температури повітря у виробці, датчики водню, аналіз стану цілісності канатів, підсистема аерогазової обстановки в шахті, – цей список не є вичерпним і постійно розширюється. Цього року до наявного переліку можна буде додати і датчики пилу.
Попри те, що рівень загального травматизму в 2011 році порівняно з 1992 знизився майже вдесятеро, а смертельного – втричі (у 1992 році було травмовано 46,6 тисяч шахтарів і загинуло 445, в 2011 – 4255 і 161 відповідно), порівняно з минулим роком смертельний травматизм серед шахтарів зріс на 30 випадків зі 131 до 161. Варто відзначити, що 15% смертельних випадків сталося внаслідок серцево-судинних захворювань.
За словами заступника директора департаменту Міненерговугілля Ігоря Ященка, програмою Міністерства у цьому році передбачено зменшення рівня загального травматизму на 10%, смертельного – на 5%
Нагадаємо, що на сьогодні в країні 380 шахт, з яких 225 належать до сфери управління Міненерговугілля (державні), 155 – недержавної форми власності. Всі вони, особливо розташовані на Донбасі, характеризуються найскладнішими гірничо-геологічними умовами. Середня глибина розробки вугільних пластів вже перевищила 700 м, а на 26 шахтах роботи ведуться на глибині 1000 і більше метрів. З загальної кількості шахт понад 75% віднесені до ІІІ категорії та вище з небезпечності за газом метаном, дві третини – до небезпечних з вибуховості вугільного пилу. Більше 40% шахт розробляють пласти, небезпечні за раптовими викидами вугілля, породи та газу. На 30% шахт температура повітря в багатьох вибоях перевищує санітарні норми і потребує регулювання теплових умов.