Одним із найпоширеніших порушень прав дитини в Україні є неврахування позиції дитини під час прийняття органами влади чи рідними рішень, які стосуються самої дитини. Про це на брифінгу заявив Уповноважений Президента України з прав дитини Юрій Павленко, аналізуючи звернення та скарги, які надійшли на його адресу з серпня 2011 року. Про це повідомляє прес-служба Президента України Віктора Януковича.
За словами Уповноваженого Президента, найбільша частина скарг стосується порушень прав дітей під час конфліктів між батьками дитини або невиконання одним із батьків визначених законом або рішенням суду обов’язків по відношенню до дитини. Юрій Павленко наголосив, що кожне четверте звернення стосується невиконання батьками їх обов’язків щодо сплати аліментів. Він зазначив, що сьогодні в Україні нараховується близько 16 тисяч злісних неплатників аліментів. «Усі 16 тисяч повинні бути внесені до «чорного списку» прикордонної служби і не мати права виїжджати за кордон у справах чи на відпочинок. Бо якщо така людина має можливість виїхати за кордон – значить у неї точно є гроші на аліменти», – наголосив Уповноважений Президента.
Він також звернув увагу на велику кількість скарг, спричинених конфліктами щодо визначення місця проживання дитини, батьки якої розлучилися або розлучаються. Він повідомив, що в Україні існують факти викрадення дітей одним із батьків, в тому числі з подальшим вивезенням дитини за межі України, якщо один із батьків є іноземцем.
Більшість проблем, з якими звертаються до Уповноваженого Президента України, зазначив він, мали б вирішуватись там, де повинні – за місцем проживання дитини, зокрема, питання видачі свідоцтва про народження, реєстрації місця проживання дитини, забезпечення житлом, пільгами на проїзд, безкоштовного забезпечення медикаментами за рецептами лікарів. Загалом, право дітей на охорону здоров’я в Україні часто порушується. Так, за словами Юрія Павленка, у доволі скрутному становищі нині перебувають більшість дитячих лікарень і відділень країни. Для вирішення цієї проблеми ініціюється реалізація загальнодержавної програми щодо матеріально-технічного переоснащення дитячих лікарень.
Складна ситуація і з лікуванням дитячих онкологічних захворювань, з вільним доступом до лікування за кордоном. Окремою проблемою є лікування дітей з рідкісними хворобами, хворих на епілепсію, аутизм, а також проведення реабілітації дітей з ДЦП – знову йдеться про недостатнє фінансування закупівлі необхідних ліків для таких дітей, адже значна частина з них є підзвітними і відсутні у вільному продажу. Крім того, від громадян надходять звернення щодо якості обстеження та встановлення об’єктивного діагнозу дітям. Уповноваженим та відповідними службами також опрацьовується питання надання якісної психіатричної допомоги неповнолітнім.
Окрему увагу Юрій Павленко звернув на факти стимулювання відмов матерів від дітей у пологових будинках і вимагання грошей у батьків на так званий «благодійний внесок» за вступ до навчального закладу – дитсадка чи школи.
Окрема частина звернень, яку озвучив Уповноважений Президента, стосується безбар’єрності та доступності інфраструктури міст до потреб дітей-інвалідів, а також питання запровадження інклюзивної освіти для дітей з особливими потребами тощо.
|