30 травня 2012, 09:40

Президент наголошує, що захист прав дітей є пріоритетом діяльності всіх гілок влади та Уповноваженого з прав дитини – Юрій Павленко.

Президент України Віктор Янукович наголошує на важливості максимально повного дотримання прав дітей та їх захисту, виконання всіх відповідних зобов’язань центральної та місцевої влади. Глава держави зазначає, що йдеться про один із пріоритетів роботи влади та Уповноваженого Президента з прав дитини. Як повідомляє прес-служба Президента України Віктора Януковича, про це сказав Уповноважений Президента України з прав дитини Юрій Павленко під час презентації результатів опитування дітей у рамках проекту «Права дітей в Україні: реалії та виклики після 20 років Незалежності».

Юрій Павленко зазначив, що надзвичайно важливим є, наскільки щасливими почуваються діти: 83% дітей сказали, що відчувають себе такими. Зокрема, у віковій групі 10-13 років цей показник сягнув 87%, у групі 16-17-річних він становив 77%.

Більшість опитаних дітей, які вказали свою задоволеність окремими сферами життя (матеріальним становищем сім’ї, житловими умовами, одягом, харчуванням, здоров’ям, ставленням до себе в сім’ї та в навчальному закладі, можливістю вільно висловлювати свою думку та доступністю потрібної інформації), зазначили, що відчувають себе щасливими, зауважив Уповноважений з прав дитини.

Він також повідомив, що найбільшою довірою у дітей користуються батьки (97%), діти також довіряють своїм братам і сестрам, одноліткам. Крім цього, діти назвали відомих спортсменів та артистів. Досить високим є також рівень довіри до ЗМІ. «Загалом дослідження показало, що у дітей сьогодні немає кумирів. Головні кумири дітей – це мама і тато», – констатував Юрій Павленко.

Уповноважений з прав дитини наголосив, що значна частина дітей під час опитування говорила про брак спілкування з батьками. Зокрема, 72% дітей зазначили, що в будні дні спілкуються з батьками не більше години. «Більше години на день спілкуються з батьками в будні лише 28% дітей, і 45% – у вихідні», – зауважив він. Навіть у вихідні дні 55% дітей спілкуються з батьками не більше години.

Щодо фізичного насильства в сім'ї дослідження показало: у 10% сімей України воно застосовується як форма покарання дитини. «У 60% сварять дитину за провину, зокрема в грубій формі – це можна розцінювати як психологічне насильство у ставленні до дитини», – сказав Юрій Павленко, нагадавши – фізичне покарання дитини заборонене чинним законодавством.

Уповноважений Президента України з прав дитини також зазначив, що сьогодні лише третина дітей знають, з якими саме питаннями і до кого вони можуть звернутися по допомогу.

Крім того, Юрій Павленко зазначив, що кожна друга дитина в Україні зазначає порушення або недотримання тих чи інших прав, які мають бути гарантовані їй у сучасному суспільстві. Зокрема, тільки кожна третя дитина відвідує спортивну секцію (39%). Кожен десятий – грає на музичних інструментах або відвідує гуртки художньої самодіяльності. В цьому контексті Юрій Павленко наголосив на необхідності розвитку мережі позашкільного навчання в кожному місті та селі України. «В сільській місцевості немає відповідних закладів, у містах вони є, але діти вважають їх нецікавими, а ті гуртки, які цікаві їм, – платні», – зауважив він.

Уповноважений Президента України з прав дитини зауважив, що результати опитування засвідчили ще одну надзвичайно важливу проблему: кожна шоста дитина (16%) вказала, що їй робили медичні процедури (щеплення, уколи) без згоди батьків.

Окремо Юрій Павленко повідомив, що згідно з результатами опитування кожна четверта дитина має досвід роботи (або працює зараз, або працювала раніше), за яку вони або інші отримували винагороду. Такий показник є найбільшим серед хлопців, мешканців обласних центрів і 16-17-річних респондентів.

Уповноважений Президента України з прав дитини також наголосив, що отримані дані свідчать про непоодинокі випадки жорстокого ставлення до дітей як у сімейному оточенні, так і у навчальних закладах. Зафіксовані випадки таких дій з боку правоохоронних органів, ровесників і незнайомих людей. «У 59% випадках міліція не повідомила батьків про затримання дитини, у 46% випадках допит проводився за відсутності батьків», – повідомив він, зазначивши, що за чинним законодавством України для дотримання прав дітей під час їх затримання правоохоронцями обов’язковим є інформування батьків або їх законних представників – у їх присутності також має відбуватися допит дітей.

Юрій Павленко також додав, що перші результати дослідження були представлені Президентові, Прем’єр-міністрові, Голові Верховної Ради, головам облдержадміністрацій і обласних рад на останньому засіданні Ради регіонів.

«Результати дослідження також стануть основою для Річного звіту з діяльності Уповноваженого Президента з прав дитини та будуть використані для розробки пропозицій для органів виконавчої влади щодо посилення роботи із забезпечення та захисту прав дітей в Україні», – підкреслив він.