Національна стратегія профілактики соціального сирітства на період до 2020 року передбачає перехід від застосування караючих функцій відносно сім'ї до її всебічної підтримки і захисту. Як повідомляє прес-служба Президента України Віктора Януковича, на цьому наголосив під час брифінгу Уповноважений Президента України з прав дитини Юрій Павленко, говорячи про головні напрямки документу.
«Аналіз ситуації показав, що, незважаючи на вимоги законодавства, в державі та в діяльності органів місцевого самоврядування, опіки і піклування досі є багато караючих функцій до сім’ї і дуже мало підтримуючих. Тобто найпростіший спосіб, який держава сьогодні має в своєму розпорядженні по відношенню до сім’ї, це – покарати, зокрема й через позбавлення батьківських прав», – зазначив він.
У цьому контексті Юрій Павленко наголосив на необхідності зміни концепції діяльності органів опіки та піклування щодо профілактики соціального сирітства шляхом надання якісних соціальних послуг, спрямованих на підтримку сім'ї. Він зазначив, що на виконання соціальних ініціатив Президента в державі введено 12 тисяч посад фахівців соціальної роботи, на яких будуть покладені обов’язки раннього виявлення кризових явищ і попередження проблем у сім'ях, своєчасне надання їм допомоги тощо.
Водночас Юрій Павленко наголосив, що коло фахівців, які працюють із сім'єю, потрібно розширювати. До надання соціальних, реабілітаційних послуг необхідно залучити громадські організації та інші недержавні підприємства та установи.
Уповноважений Президента з прав дитини зазначив, що Стратегією передбачається удосконалення судової процедури розгляду питань щодо відібрання дитини від батьків без позбавлення їх батьківських прав, позбавлення батьківських прав та поновлення у батьківських правах. Питання позбавлення батьківських прав, як і вилучення дітей у батьків, має розглядатись як крайня міра реагування держави на порушення права дитини в сім'ї, зауважив він.
Уповноважений Президента наголосив: при прийнятті рішення про позбавлення батьківських прав суд повинен не лише оцінити спроможність батьків виховувати власних дітей, а й дослідити, яку допомогу було надано родині соціальними службами для збереження або відновлення її виховного потенціалу.
Для ефективної реалізації Стратегії Президент ставить завдання перед Урядом розробити та затвердити порядок взаємодії суб'єктів соціальної роботи різних сфер (охорона здоров'я, освіта, міліція, соцслужби) у процесі виявлення дітей, які залишилися без батьківського піклування, та сімей у складних життєвих обставинах. Крім того, вдосконалити професійну підготовку фахівців соціальної роботи; розширити перелік соціальних послуг, які надаються сім'ям з дітьми; розробити та впровадити нові соціальні стандарти соціального супроводу сімей.
|