3 листопада 2012 року у місті Старобільськ пройшла поминальна богослужбова відправа за загиблими польськими офіцерами, які перебували у 1939-1940 роках у місцевому таборі військовополонених.
У заході взяли участь представники керівництва Луганської облдержадміністрації, Старобільської райдержадміністрації, Віце-консул Генерального консульства Республіки Польща в Україні Аніта Сташкевич, члени Луганського обласного товариства любителів польської мови та культури «Варшава» ім. Марцеля Река, Луганської обласної Спілки поляків «Полонез», представники польської діаспори Луганської та Харківської областей, мешканці Старобільська – близько 150 осіб.
Учасники поминальних заходів поклали квіти до могил польських офіцерів на міському цвинтарі та до меморіальної дошки у Старобільському монастирі, де у 1939-1940 роках перебували ув’язнені офіцери Війська Польського.
Як повідомляє відділ у справах національностей та релігій облдержадміністрації, Луганська обласна державна адміністрація та Луганська обласна рада впродовж 20 років надають організаційну та фінансову допомогу польським національно-культурним товариствам у проведенні зазначеного заходу.
Нагадаємо, що після розподілу Польщі у жовтні 1939 року до СРСР було інтерновано та депортовано сотні тисяч польських військовослужбовців. У полоні опинились близько 130 тисяч солдат та офіцерів. До табору в Старобільську, який знаходився у колишньому православному жіночому монастирі, було направлено близько 3900 офіцерів, у тому числі 8 генералів, 380 штабних офіцерів, 3480 офіцерів, 12 капеланів. У березні 1940 року військовополонених почали перевозити до Харкова, де їх було розстріляно та поховано неподалік від району П’ятихатки. У Старобільську поховано 48 польських офіцерів, які померли від хвороб або були вбиті під час спроби втекти. На кладовищі стоять 48 безіменних хрестів, список похованих досі до кінця не встановлений.
|