20 листопада 2012 року набрав чинності новий Кримінальний процесуальний кодекс України. Про це повідомляє прес-служба Президента України Віктора Януковича.
Як наголосив Радник Президента України – Керівник Головного управління з питань судоустрою Адміністрації Президента Андрій Портнов, нове законодавство запроваджує змагальну модель кримінального провадження європейського типу, забезпечує процесуальну рівність учасників процесу, надає їм дієві механізми для відстоювання своїх інтересів та підвищує ефективність роботи органів кримінальної юстиції.
Радник Президента нагадав основні зміни, які відбулися в системі кримінального судочинства. Так, основою кримінального провадження стала змагальність та рівність його учасників, а обсяг процесуальних прав захисту розширений та прирівняний до прав обвинувачення.
«Новий Кодекс суттєво спрощує процедуру вступу у провадження захисника: відтепер для цього не потрібно окреме рішення про його допуск до захисту людини. Запроваджена також повна заборона доступу до матеріалів, що містять адвокатську таємницю», – сказав Радник Глави держави.
Андрій Портнов також звернув увагу на спрощення процедури визнання особи потерпілою від злочину – згідно з положеннями нового КПК людина не буде змушена чекати рішення слідчого, а автоматично після подання заяви про злочин набуває статусу потерпілого й отримує можливість користуватися своїми правами.
«У судах вже запроваджена посада слідчого судді, який здійснюватиме судовий контроль за дотриманням прав і свобод осіб на стадії розслідування. Обсяг такого судового контролю значно розширений, і відтепер лише з дозволу слідчого судді зможуть проводитися процесуальні дії, які обмежують конституційні права особи. Йдеться про накладення арешту на майно, примусовий привод особи, обрання запобіжного заходу, відсторонення від посади, проведення обшуку тощо. Водночас прокурор та слідчий позбавляються відповідних повноважень», – сказав Радник Президента.
Згідно з новим законодавством, зауважив він, правоохоронні органи зможуть отримати доступ до речей або документів фізичної чи юридичної особи, вилучити їх та накласти на них арешт лише з дозволу суду – за умови, що буде доведена необхідність конкретних документів чи речей для встановлення важливих обставин кримінального провадження. При цьому відповідне питання за загальним правилом розглядається в судовому засіданні в умовах змагальності за участю заінтересованої особи. Крім того, відтепер проведення будь-якого обшуку, в тому числі у приміщеннях, які не є житлом чи володінням особи, може мати місце лише з дозволу суду.
Одним із важливих нововведень Кодексу, на переконання Андрія Портнова, стане зміна порядку використання показань у кримінальному провадженні. Згідно з новим КПК, доказами можуть бути виключно показання, надані суду, а це унеможливлює примушення правоохоронцями осіб до давання показань тощо.
Андрій Портнов, крім того, нагадав, що 1 грудня цього року набирають чинності зміни до Закону «Про прокуратуру», згідно з якими скасовується право прокурора на видання таких обов’язкових для виконання актів прокурорського реагування, як припис і протест. Також, з метою зміцнення незалежності суддів, нещодавніми законодавчими змінами органи прокуратури були обмежені у праві ініціювати розгляд питань щодо притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності чи їх звільнення за порушення присяги.
Одночасно з набранням чинності новим кримінальним процесуальним законодавством в Україні обрана Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури та органи адвокатського самоврядування, у яких вперше відсутні представники виконавчої, судової влади та органів місцевого самоврядування.
Крім того, в Україні створено національний превентивний механізм, згідно з яким правозахисні організації отримали право без обмежень здійснювати громадський контроль за дотриманням прав і свобод осіб, які тримаються у слідчих ізоляторах, виправних установах, психіатричних лікарнях, школах-інтернатах та інших закладах закритого типу.
|