20 листопада відзначається 23-я річниця прийняття Генеральною Асамблеєю ООН Конвенції про права дитини. Традиційно цього дня у світі відзначається Всесвітній день дитини. Як повідомляє прес-служба Президента України Віктора Януковича, Глава держави захист прав дитини визнав загальнодержавним пріоритетом. Саме тому 11 серпня 2011 року Віктор Янукович започаткував інститут Уповноваженого з прав дитини, який забезпечує здійснення Президентом України конституційних повноважень щодо додержання конституційних прав дитини.
Конвенція ООН про права дитини була одним із перших законів, який почав діяти в незалежній Україні. Незважаючи на це, проблеми захисту прав дитини в державі роками зберігають свою актуальність. Ситуацію з правами дітей прокоментував Уповноважений Президента України з прав дитини Юрій Павленко.
За його думкою, вже школа має навчати дитину її правам, при цьому роль учителя тут – ключова. «Учитель повинен навчити, як цими правами користуватися, навчити батьків поважати і знати права дитини. Це ключова місія школи, адже так склалося, що більшу частину часу дитина проводить саме тут. Той, хто знає і вміє користуватися своїми правами, захищений від будь-яких негативних впливів і посягань. А держава, де діти знають і вміють користуватися своїми правами – це держава, яка обов’язково розвивається, яку не з’їдає корупція, в якій кожен має право на успіх», – вважає Юрій Павленко.
Також він відзначив, що на виконання Соціальних ініціатив Президента введено додатково 12 тисяч фахівців соціальної роботи, які в кожному селі й місті працюватимуть із сім’ями, що потребують допомоги.
«Стосовно «сирітських» інтернатів, то тут дискусію завершено: всі діти-сироти мають виховуватись у сім’ях, що відповідає найкращим інтересам дитини й гарантується Конвенцією ООН про права дитини, законодавством України. Сьогодні більше ніж 80% дітей-сиріт знайшли своїх маму й тата в сім’ях – їх усиновили, взяли на виховання в прийомну сім’ю, дитячий будинок сімейного типу, під опіку, піклування. Близько 16 тисяч дітей усе ще виховуються в інтернатних закладах. Але з подальшим розвитком сімейних форм виховання, я переконаний, що всі діти-сироти будуть у сім’ях», – розповів Уповноважений Президента України з прав дитини.
За його словами, за останній рік в Україні сім інтернатних закладів було перепрофільовано в інші дитячі або соціальні заклади. І така динаміка збережеться через відсутність потреби в них.
Він нагадав, що найсвіжіший указ Президента в сфері захисту прав дитини стосується затвердження Національної стратегії профілактики соціального сирітства до 2020 року. Його основною метою є забезпечення належного соціального захисту дітей і сімей у складних життєвих обставинах, утвердження в суспільстві сімейних цінностей, виховання відповідального батьківства. Внаслідок розвитку сімейних форм виховання вже значно скоротилася кількість дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, влаштованих до інтернатів.
Реалізація Стратегії дасть змогу забезпечити раннє виявлення сімей, які ризикують опинитися у складних життєвих обставинах, і вчасне надання їм якісних соціальних послуг. До 2015 року – на першому етапі реалізації Стратегії – кількість дітей-сиріт має зменшитися щонайменше на 10 тисяч; також значно скоротиться кількість дітей, які виховуються в інтернатних закладах, підвищиться ефективність роботи органів влади, соціальних служб.
|