В Україні знизився відсоток передачі ВІЛ/СНІД від інфікованої матері до дитини у 2,5 рази, а рівень інфікованості вагітних жінок – до 0,47%. Тобто, зусиллями Міністерства охорони здоров’я та Держслужби України соцзахворювань, вирішується одне з головних завдань національної української стратегії боротьби з епідемією СНІД – до 2015 року виключити передачу вірусу імунодефіциту (ВІЛ) від матері до дитини. Про це повідомляє прес-служба МОЗ України.
Рівень інфікованості ВІЛ серед вагітних жінок вважається індикатором поширення ВІЛ/СНІД у країні. Якщо у 2008 році цей рівень, визначений за результатами первинного тестування, становив 0,55%, то на 2011 рік даний показник поступово знизився до 0,47%, на тлі підвищення якості обстежень. Тим не менш, оскільки велика частина вагітних жінок належить до груп ризику (так, 9% інфікованих жінок активно вживали ін’єкційні наркотики під час вагітності), боротьба з поширенням ВІЛ/СНІД серед цієї групи може проводитися лише у комплексі соціальних та санітарно-епідеміологічних заходів, спрямованих на боротьбу з епідемією в цілому.
Однак система охорони здоров’я спроможна вирішити найважливіше завдання цього напрямку боротьби з епідемією СНІД: профілактувати передачу СНІД від матері до дитини. У 2001 році рівень передачі ВІЛ-інфекції від матері до дитини становив 27,8%. Вже за 3 роки вдалося знизити цей показник до 8,2%, і він надалі продовжив поступове зниження. У 2009 році відсоток ВІЛ-інфікованих дітей, народжених ВІЛ-інфікованими матерями, становив 4,7%. За даними МОЗ України, у 2011 році цей показник вдалося знизити майже у два з половиною рази: до 2,02%. Таким чином, зроблено великий крок до остаточного створення бар’єру між ВІЛ-інфікованою матір’ю та дитиною.
Головною причиною такого значного успіху слід назвати забезпечення пологових будинків та клінік антиретровірусними препаратами та більш ефективне їхнє застосування. Так, з 2008 року кількість вагітних, які отримали АРВ-препарати лише під час пологів, знизилася майже удвічі. У 2011 році відсоток жінок, які пройшли системну антиретровірусну профілактику, становив вже 95,5%, що відіграло неабияку роль у боротьбі з передачею ВІЛ-інфекції від породіллі до немовляти. Також велику роль відіграли підвищення якості первинного тестування на ВІЛ: у 2012 році додаткові 5 млн. грн., спрямовані на закупівлю тест-систем для скринінгу крові вагітних.
Таким чином, до досягнення цілі стратегії «Національної відповіді на епідемію СНІД» (не більше, як 2% випадків передачі ВІЛ-інфекції від матері до немовляти) залишився один крок: усього 0,02%. За попередніми даними, у 2012 році ця мета у рамках боротьби зі СНІД в Україні буде досягнута завдяки збільшенню фінансування антиретровірусної профілактики ВІЛ/СНІД. Подальше зниження кількості інфікованих вагітних жінок, незважаючи на існування у суспільстві груп ризику (осіб, що вживають ін’єкційні наркотики, жінок комерційного сексу тощо), МОЗ проводить, поширюючи профілактичні заходи та удосконалення діагностики ВІЛ-СНІД.
|