Щороку 7 квітня з нагоди створення у 1948 році Всесвітньої організації охорони здоров'я відзначається Всесвітній день здоров'я. Темою Всесвітнього дня здоров'я у 2013 році визначено гіпертонію. Всеукраїнський тиждень здоров’я, присвячений боротьбі з гіпертонією, стартував 1 квітня і проходить під девізом «Слідкуйте за своїм кров’яним тиском – скоротіть ризик інфаркту та інсульту». Про це повідомляє МОЗ України.
Цього року впродовж тижня з 1 по 7 квітня Міністерство охорони здоров’я України проведе низку інформаційних та профілактичних заходів, присвячених боротьбі з гіпертонічними захворюваннями. Зокрема, 4 квітня відбудеться Міжнародна науково-практична конференція, організована спільними зусиллями МОЗ України, Національної академії медичних наук України, Національного медичного університету імені О.О.Богомольця та Бюро ВООЗ в Україні.
Підвищена увага до проблем артеріальної гіпертензії обумовлена тим, що вона є провідним чинником ризику розвитку серцево-судинних захворювань, які найбільшою мірою впливають на рівень смертності населення.
Про масштаби цієї проблеми у світі свідчить той факт, що гіпертонія виявляється у кожної третьої дорослої людини. Частка людей з підвищеним кров’яним тиском з віком зростає –- від однієї людини з десяти у віці від 20 до 40 років до п’яти з десяти у віці від 50 до 60 років. Вказаний чинник ризику спричиняє 2/3 усіх хвороб системи кровообігу і щорічно приводить до більш ніж 9 млн. випадків смертей у світі.
В Україні значна поширеність артеріальної гіпертензії серед населення обумовила збільшення кількості хвороб системи кровообігу протягом 1991-2011 років у 3 рази. Смертність від серцево-судинної патології становить 66,3% загального показника.
Відомо, що високому кров'яному тиску та хворобам системи кровообігу можна запобігати шляхом профілактики, раннього виявлення та своєчасного і якісного лікування. Ризик розвитку гіпертензії можна мінімізувати, дотримуючись здорового способу життя, у тому числі збалансованого харчування, скорочення споживання солі, відмови від зловживання алкоголем та паління, регулярної фізичної активності. Встановлення контролю над кров’яним тиском вимагає забезпечення доступності послуг охорони здоров’я та медикаментозного лікування у відповідності до медичних приписів.
Зазначимо, що на Луганщині майже рік тому було розпочато реалізацію пілотного проекту щодо запровадження державного регулювання цін на лікарські засоби, яка принесла позитивні результати для лікування осіб з гіпертонічною хворобою. Завдяки цьому проекту гіпертоніки отримали змогу за відповідними рецептами купувати гіпотензивні препарати за зниженими цінами. Рецептурне відшкодування вартості гіпотензивних ліків не лише стало на заваді самолікування гіпертонії, а й збільшило категорію охоплених адекватним лікуванням хворих. Як розповідав на брифінгу в Луганській облдержадміністрації генеральний директор комунального підприємства «Луганська обласна "Фармація"» Віктор Бабасіньян, референтні ціни в першу чергу було встановлено саме на лікарські засоби для лікування гіпертонічної хвороби – 244 найменування, серед яких «Амло», «Енап», «Коринфар» та інші.
|