Держслужба України соцзахворювань спільно з партнерами представила на обговорення громадськості проект Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014-2018 роки. Про це повідомляє прес-служба МОЗ України.
Участь в обговоренні взяли представники парламенту, зацікавлених міністерств та відомств, обласних державних адміністрацій, фахівці регіональних центрів профілактики та боротьби зі СНІДом, члени громадських організацій, ЗМІ та ін.
Презентуючи проект Програми, заступник Голови Держслужби соцзахворювань Олена Єщенко наголосила на тому, що він враховує лише ті завдання, які залишаються актуальним для країни і потребують продовження після виконання чинної програми. Незмінними пріоритетами є: забезпечення профілактики передачі ВІЛ від матері до дитини та безпека донорства, здійснення профілактичних програм серед загального населення, а також груп підвищеного ризику щодо інфікування ВІЛ, проведення лікувально-діагностичних заходів, догляд та соціальна підтримка ВІЛ-інфікованих.
Зазначено, що новим, але принципово важливим завданням є удосконалення лабораторної діагностики та забезпечення належної якості досліджень. Планується покращити координацію міжвідомчої роботи та забезпечити відповідальність як на національному, так і регіональному рівнях. Зокрема, йдеться про питання контролю за додержанням законодавства у сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, консультування щодо протидії ВІЛ у сфері праці, підтримку діяльності міжвідомчих тематичних груп, проведення національної конференції з питань ВІЛ-інфекції/СНІДу «За кожне життя – разом!», заходів з моніторингу та оцінки.
До нововведень майбутньої Програми слід віднести розробку Концепції розвитку служби СНІДу в умовах реформування охорони здоров'я, пілотне впровадження інноваційних форм організації надання медичної допомоги людям, які живуть з ВІЛ, впровадження механізму соціального замовлення з надання послуг у сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу відповідно до затверджених стандартів із залученням громадських і благодійних організацій.
Програма вперше включила: ґендерний підхід до організації та надання послуг, а також послуг фахівців, розробку плану моніторингу Програми, впровадження єдиної електронної системи епідеміологічного та клінічного моніторингу ВІЛ-інфекції. Розширено перелік категорій фахівців, для яких пропонується проводити навчання з різних аспектів протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу: віднині це будуть не лише педагогічні та соціальні працівники, а й працівники ЗМІ, викладачі навчальних закладів МВС і працівники органів внутрішніх справ тощо. Більш детально в проекту Програми окреслені завдання щодо формування толерантного ставлення до груп ризику та ЛЖВ і зменшення стигми та дискримінації: передбачено проведення інформаційних кампаній, оцінку рівня стигми, розробку і пілотування дружніх до ЛЖВ політик у медичних закладах.
За рахунок Програми планується якісно покращити та розширити профілактичну роботу з групами підвищеного ризику щодо інфікування ВІЛ. В країні будуть створені спеціалізовані центри для роботи з такими групам, де забезпечуватиметься медичний та соціальний супровід, здійснюватиметься інтернет-консультування, надаватимуться засоби індивідуального захисту, в тому числі презервативи, шприци тощо.
Важливим пріоритетом у Програмі залишається забезпечення доступу до антиретровірусної терапії усіх хворих на ВІЛ-інфекцію/СНІД, які цього потребують. До кінця 2018 року планується охопити лікуванням такою терапією близько 140 тисяч пацієнтів. Вперше передбачено запровадити застосування АРТ як засобу профілактики поширення ВІЛ-інфекції, зокрема, шляхом раннього виявлення та раннього лікування.
Включені завдання щодо профілактики гепатитів серед груп підвищеного ризику щодо інфікування ВІЛ та ЛЖВ: передбачено сприяти доступу до консультування та тестування на вірусні гепатити В та С, а також вакцинації проти вірусного гепатиту В для людей, які живуть з ВІЛ та груп підвищеного ризику щодо інфікування ВІЛ.
Під час обговорення проект документу був високо оцінений як українськими, так і міжнародними експертами. Відзначений суттєвий прогрес у напрямку формування цілей та завдань, розробки механізмів їх досягнення, комплексність заходів та їх спрямованість на розширення послуг. Були внесені пропозиції, які стосувалися індикаторів програми, зокрема, в частині проведення замісної підтримувальної терапії, тестування на ВІЛ тощо. Пропозиції опрацьовуються та будуть внесені в документ. Ознайомитися з проектом Програми можна на сайті Держслужби України соцзахворювань в розділі «Громадське обговорення».
|