Як повідомляє управління культури, національностей та релігій Луганської облдержадміністрації, 16 травня 2013 року у Галереї мистецтв Луганського обласного художнього музею (вул. Т.Шевченка, 4) відбудеться відкриття виставки «Українська Муза зарубіжжя» (твори художників – представників української діаспори із фондів Харківського художнього музею).
Відкриття виставки пройде у рамках святкування 75-річчя утворення Луганської області, а також в рамках програми музею «Кращі мистецькі проекти музеїв України».
Арт-проект «Українська Муза зарубіжжя» зародився цілком природно на тлі процесів демократизації суспільства й розбудови незалежної України на початку 90-х років XX ст., коли надзвичайно активізувалися стосунки з українцями, які в різні часи та з різних причин опинилися за межами рідної землі.
У той час значно пожвавилася робота з вивчення Харківським художнім музеєм історії та мистецтва Харківщини, з розшуку музейних експонатів, втрачених під час ІІ світової війни. Цілком логічним продовженням став інтерес до творчості харків'ян, що мешкають за межами України.
На виставці можна буде бачити твори: емігранта Сергія Щербакова (1894-1967), який навчався у Харківському художньому училищі, входив до творчих об`єднань «Будяк», «Голуба лілія», «Кільце», був причетний до витоків авангардного українського мистецтва; репресованих майстрів українського авангарду, серед яких – Григорій Шурига (1884-1960); Марко Новосельський (1900-1937), якого було розстріляно, а багато його творів знищено; Віра Дражевська (1912-1994); Василь Кричевський (1873-1952) та ін.
Зокрема, Василь Кричевський – це унікальна постать в історії українського мистецтва XX ст. Він був непересічним архітектором, дизайнером, живописцем, майстром станкової й книжкової графіки, сценографії, дослідником й збирачем українського народного мистецтва. З Харковом митця пов’язують перші кроки в галузі архітектури, тут він засвоював прийоми роботи з керамікою, дебютував у художніх виставках, брав участь у підготовці етнографічної експозиції до ІІ археологічного з`їзду, тощо. З молодих років слобожанські пейзажні мотиви складають значну частину тематичної палітри майстра.
Колекція творів Харківського художнього музею, що буде представлена на виставці, продемонструє малу частину українських талантів, розсіяних по світу.
|