23 жовтня 2013, 09:15

В Україні існують усі сучасні методики лікування псоріазу.

В Україні існують усі сучасні методики лікування псоріазу. Як повідомляє прес-служба МОЗ України, про це заявив на брифінгу з нагоди відкриття національних днів боротьби з псоріазом головний позаштатний дерматовенеролог МОЗ України Олександр Літус.

За його словами, усі сучасні методи лікування псоріазу, які застосовуються в світі, існують сьогодні й в Україні. Йдеться про вузькосмугову УФБ-фототерапію та імунобіологічну терапію. «Важливо, щоб наші пацієнти зрозуміли – усі ці методики присутні в Україні, це дозволяє досягти стійкої ремісії та її підтримки у переважної більшості пацієнтів», – переконаний Олександр Літус.

Як пояснив головний дерматовенеролог МОЗ України, в нашій країні статистичні дані щодо захворюваності на псоріаз суттєво відрізняються від середніх показників у європейських країнах. За даними відділу медичної статистики МОЗ України, в 2011 році налічувалось понад 102 тисячі хворих, що становило 0,21% від загальної кількості населення. Однак, за даними Міжнародної федерації асоціацій псоріазу (International Federation of Psoriasis Associations) поширеність псоріазу в світі складає близько 2,5-3% від загальної популяції. Тому, якщо екстраполювати ці статистичні дані в Україну, то в результаті виходить, що реальна кількість хворих на псоріаз в нашій державі становить понад один мільйон осіб.  

«Головна мета проведення національних днів боротьби з псоріазом – актуалізація проблеми цього захворювання, поширення інформованості суспільства про те, що в Україні достатньо фахівців, які володіють методами лікування для досягнення стійкої ремісії, – розповів під час брифінгу директор Департаменту реформ та розвитку медичної допомоги МОЗ України Микола Хобзей. – Суттєво, що для досягнення найкращих результатів у боротьбі із псоріазом застосовуватиметься мультидисциплінарний підхід – окрім дерматологів, долучатимуться ревматологи, терапевти та сімейні лікарі».

«Статистика показує, що у кожного четвертого хворого на псоріаз неминуче виникає ускладнення у вигляді псоріатичного артриту. Щороку кількість таких хворих зростає. Як правило, від початку діагностування захворювання через вісім-дев'ять років пацієнт страждає на псоріатичний артрит, – повідомив під час зустрічі з журналістами головний позаштатний ревматолог МОЗ України Олег Яременко. – Втрата працездатності є найважливішим соціально-економічним наслідком псоріатичного артриту. Вона може виникнути на ранній стадії розвитку хвороби і стати пожиттєвою проблемою. Такі хворі через свою непрацездатність швидше йдуть на пенсію або взагалі припиняють працювати».  

Олександр Літус розповів, що в 2010 році було підготовлено проект концепції Державної цільової програми лікування хворих на псоріаз (у тому числі з тяжким перебігом) та псоріатичний артрит на період до 2015 року. Подібні ініціативи ввійшли до проекту частини «Псоріаз» Загальнодержавної програми «Здоров'я-2020: український вимір». Дана програма має на меті поступово постачати в усі регіони обладнання для фототерапії, а також забезпечити хворих на псоріаз дороговартісними препаратами для системної терапії. Очікується, що фінансування цієї програми з державного бюджету надійде вже наступного року.  

В Україні існує 18 спеціалізованих центрів для лікування псоріазу, чотири з яких розташовані в Києві, решта – у регіонах. У переважній більшості, це заклади державної чи комунальної форми власності, також є приватні, які мають необхідне обладнання і на ранніх стадіях захворювання можуть отримати дієву допомогу.

Нагадаємо, що псоріаз – це хронічне захворювання шкіри, яке розвивається на основі спадкової схильності під дією різних пускових чинників, основний з яких – стрес. Також «запустити» псоріаз можуть інфекційні захворювання, гормональні розлади, ожиріння, зловживання алкоголем, куріння. Захворювання супроводжується висипаннями на шкірі у вигляді червоно-рожевих потовщених бляшок, з вираженим лущенням на поверхні. У суттєвої частини пацієнтів (15-30%) захворювання може прогресувати із розвитком запального ураження суглобів – псоріатичного артриту.