24 жовтня 2013, 12:35

Олег Проскуряков: Екологічна політика – один з пріоритетів державної діяльності й знаходиться під особистим контролем Президента України.

Екологічна політика – один з пріоритетних напрямків державної діяльності й знаходиться під особистим контролем Президента України Віктора Януковича. Про це заявив Міністр екології та природних ресурсів України Олег Проскуряков під час пленарного засідання Національного форуму «Поводження з відходами в Україні: законодавство, економіка, технології». Він подякував обласній владі Луганщини за ініціативу проведення національного форуму саме з екологічних питань у нашій області та гідну організацію заходу.

Міністр зазначив, що поводження з відходами є однією з найгостріших екологічних проблем України. У 2012 році загальні обсяги утворення відходів становили близько 0,5 млрд. тонн, їх накопичення – понад 14 млрд. тонн. За експертною оцінкою, обсяг накопичення відходів в Україні досяг 36 млрд. тонн.

Крім того, щороку утворюється понад 50 млн. куб. м побутових відходів та експлуатується понад 6 тисяч сміттєзвалищ, які в переважній більшості не відповідають екологічним вимогам.

«Лише незначна частина відходів знаходить застосування як вторинні матеріальні ресурси», – з жалем констатував Олег Проскуряков.  

Відсутність належних умов для утилізації та знешкодження відходів призводить до того, що на виробничих територіях накопичується значна кількість промислових відходів, в тому числі небезпечних: щорічно у несанкціонованих місцях розміщується близько 1 млн. тонн відходів, серед них й небезпечних. Площа поверхневих сховищ (шламонакопичувачі, терикони, золовідвали тощо) досягла 165 тис. га.

Враховуючи актуальність та невідкладність розв’язання проблем у цій сфері, Міністерство розробило проект Загальнодержавної програми поводження з відходами на 2013-2020 роки, який найближчим часом буде внесено Урядом на розгляд Верховної Ради України.

Розпочато практичну реалізацію заходів, спрямованих на очищення території держави від місць накопичення небезпечних відходів. Основна увага при цьому приділялася найбільш резонансним та екологічно небезпечним. за останні три роки за межі України вивезено відходів мононітрохлорбензолу з території державного підприємства «Горлівський хімічний завод» – понад 2700 тонн. Виконання цих заходів значно поліпшило екологічний стан деяких територій та дало можливість зняти соціальну напругу серед населення.

«Міністерство і в подальшому продовжуватиме виконання цих важливих робіт», – підкреслив очільник відомства.

Для забезпечення належного законодавчого регулювання та створення умов для застосування найкращого світового досвіду у цій сфері Мінприроди здійснює заходи з виконання Загальнодержавної програми адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу, зокрема: з метою адаптації національного законодавства до вимог Директиви ЄС № 94/62/ЄС «Про упаковку та відходи упаковки» Міністерство розробило відповідний законопроект, який подано на розгляд Уряду; підготовлено ряд проектів постанов Уряду щодо впровадження положень відповідних європейських директив стосовно поводження з різними видами відходів тощо.

У контексті реалізації положень Стратегії державної екологічної політики України на період до 2020 року та Національного плану дій з охорони навколишнього природного середовища на 2011-2015 роки, Мінприроди має здійснити ряд заходів, серед яких реконструкція, рекультивація та будівництво полігонів для захоронення побутових відходів, оснащення їх системами компостування, збирання та утилізації біогазу, знешкодження фільтрату; підготовка пропозицій щодо сприяння розробленню та впровадженню сучасних екологічно орієнтованих технологій та обладнання для збирання, вивезення, переробки, утилізації, знешкодження та захоронення побутових відходів, зокрема будівельних та деревинно-рослинних, рекультивації територій полігонів побутових відходів та сміттєзвалищ й багато інших.

Міністерство екології та природних ресурсів України буде вітати кроки від підприємств, діяльність яких впливає на стан довкілля, щодо зменшення обсягів викидів, утворення відходів. «Ми плануємо сьогодні підписати Меморандум про співробітництво між органами державної влади, місцевими громадами та бізнесовими структурами, предметом якого є сприяння реалізації державної екологічної політики у сфері поводження з відходами, координації зусиль щодо охорони довкілля, гарантування екологічної безпеки, раціонального використання та відтворення природних ресурсів», – розповів Олег Проскуряков.

Окремо він зазначив, що для розв’язання порушеної проблеми необхідно забезпечити належну координацію дій усіх заінтересованих сторін, залучити науковий та технологічний потенціал держави, створити умови для масштабних інвестицій.