|
Фото прес-служби МОЗ України |
Кожна людина має задекларувати своє прагнення – згоди чи незгоди стати донором органів. Як повідомляє прес-служба МОЗ України, про це йшлось під час брифінгу, присвяченому десятій річниці з дня проведення в нашій країні успішної пересадки серця.
Заступник Міністра охорони здоров'я України Олександр Толстанов розповів, що нині в країні діє Закон України «Про трансплантацію органів та інших анатомічних матеріалів», згідно якого лише найближчі родичі донора можуть дозволити приймати рішення, після констатації факту смерті мозку, забирати орган у померлого чи ні. «Цей законодавчий акт, прийнятий у 1999 році, є не зовсім гуманний. Це морально важко: уявіть, батькам щойно повідомили страшну новину про те, що вони втратили сина чи доньку, і їм потрібно в такому стані приймати рішення – погоджуватись на донорство органів чи не погоджуватись», – зауважив Олександр Толстанов.
Фахівці Міністерства охорони здоров'я України ініціювали зміни до Закону України «Про трансплантацію органів та інших анатомічних матеріалів». У результаті обговорення законопроекту суспільством та фахівцями, затверджено заміну існуючої «презумпції незгоди» на «презумпцію згоди», яка відповідає духовній та громадській ментальності нашого суспільства. Окрім того, парламентськими спеціалістами позитивно прийнята концепція формування Національного організаційно-координаційного центру трансплантації, завдання якого полягатиме у забезпеченні діяльності трансплантаційної служби України, розробці нормативно-правової бази, координації взаємодії трансплантаційних центрів та пунктів вилучення органів, забезпеченні роботи центрального донорського реєстру.
Сьогодні, згідно 16 статті про презумпцію незгоди, треба взяти дозвіл у родичів на трансплантацію органів померлого. Однак, зважаючи на стан, у якому перебуватимуть рідні після звістки, а потім цілого ряду документів, які їм потрібно заповнити щодо свого погодження, донори, як правило, не доживають. Тому люди повинні мати змогу після 16 років самостійно приймати рішення щодо добровільної згоди чи незгоди віддавати органи після своєї смерті, переконаний Олександр Толстанов. «Ми підготували проект змін до Закону України «Про трансплантацію органів та інших анатомічних матеріалів людини», однак депутати розділились на дві групи – одні виступають за прийняття змін, інші говорять, що прийняття даного законопроекту може призвести до процвітання «чорної трансплантології», – зауважив урядовець.
Нагадаємо, що 24 жовтня 2013 року на Луганщині, на базі відділення трансплантології та судинної хірургії Луганської обласної клінічної лікарні, пройшла перша трансплантологічна операція. Родинну трансплантацію нирки провели 25-річній пацієнтці від її матері. При цьому у нашому регіоні пересадки нирок потребує близько 100 осіб. Це ті пацієнти, які за станом здоров'я не можуть перебувати на системному діалізі. Відтак Департамент охорони здоров'я Луганської обласної держадміністрації планує провести у листопаді 2013 року ще три родинні трансплантації нирки.
|