07 листопада 2013, 15:15

На Луганщині вже діють 32 громадських приймальні з надання безоплатної первинної правової допомоги.

Головне управління юстиції у Луганській області нагадує, що Закон України «Про безоплатну правову допомогу» вперше розмежував правову допомогу на два види – первинну та вторинну. Обидва види допомоги надаються органами та установами, підпорядкованими Міністерству юстиції України. Крім того, надання первинної правової допомоги зобов’язані здійснювати органи виконавчої влади; органи місцевого самоврядування; фізичні та юридичні особи приватного права; спеціалізовані установи.

У той же час, якщо надання первинної правової допомоги здійснюється всіма органами юстиції області, то надання вторинної правової допомоги – це виключна компетенція Центру з надання вторинної правової допомоги. Однак на сьогодні надання вторинної правової допомоги здійснюється не в повному обсязі, оскільки законодавством передбачена поетапна реалізація норм Закону «Про безоплатну правову допомогу».

При Головному управлінні юстиції у Луганській області та районних, міських, міськрайонних управлінь юстиції на сьогодні діють 32 громадських приймальні з надання безоплатної первинної правової допомоги. За 10 місяців 2013 року первинну правову допомогу надано 3716 громадянам.

Крім того, що працівники органів юстиції надають первинну правову допомогу в громадських приймальнях, створених при органах юстиції, також вони беруть участь в роботі громадських приймалень, створених при інших установах та організаціях, у тому числі громадських. Так, на сьогодні працівники органів юстиції беруть участь в роботі 34 таких приймалень. Безпосередньо працівниками органів юстиції надано первинну правову допомогу 1618 громадянам.

При цьому спеціалісти зауважують, що первинна правова допомога полягає лише у наданні правової інформації, консультацій і роз’яснень з правових питань; складенні заяв, скарг та інших документів правового характеру (крім документів процесуального характеру); наданні допомоги в забезпеченні доступу особи до вторинної правової допомоги та медіації. Так, багато громадян звертається з проханням скласти позовну заяву, апеляційну чи касаційну скаргу чи забезпечити їх представництво у суді. Однак позовні заяви чи апеляційні скарги є процесуальними документами й їх складання відноситься до вторинної правової допомоги. Крім того, на сьогодні норми права Закону України «Про безоплатну правову допомогу» в частині надання безоплатного адвоката по адміністративним та цивільним справам поки що не набрали законної сили.

На сьогодні найбільша кількість питань, з якими звертаються громадяни за первинною правовою допомогою, стосуються цивільного, земельного та сімейного законодавства. В першу чергу це пов’язано зі змінами в законодавстві порядку реєстрації речових прав на нерухоме майно, в тому числі – права власності на землю. Хоча працівники органів юстиції і не складають позовні заяви та апеляційні скарги, однак надають консультації щодо порядку їх написання та подання.

Слід зазначити, що первинна правова допомога надається у всіх органах юстиції за єдиним графіком – щовівторка та щочетверга з 10 до 16 години. Але це не означає, що громадянину, який звернувся до органів юстиції за отриманням первинної правової допомоги, буде відмовлено у її наданні у зв’язку з тим, що він звернувся не у день прийому. Будь-якому громадянину, який звернувся особисто або по телефону, в обов’язковому порядку буде надана консультація.

Необхідно особливо підкреслити, що первинна правова допомога надається безкоштовно. Встановлення будь-якої плати за надання первинної правової допомоги чинним законодавством заборонено.

Також доводимо до відома наших громадян, що з вересня 2013 року при Головному управлінні юстиції у Луганській області діє виїзний мобільний консультативний пункт – один раз в місяць представники керівництва та спеціалісти відділів здійснюють виїзні прийоми громадян в містах та районах області. Про конкретну дату, місце прийому та галузі законодавства, по яким спеціалісти будуть надавати роз’яснення, громадяни можуть дізнатися як на сайті Головного управління юстиції, так і через засоби масової інформації.