В основі Загальнодержавної програми закладено зниження рівня захворюваності та смертності від ВІЛ-інфекції/СНІДу шляхом надання якісних і доступних послуг із профілактики та діагностики ВІЛ-інфекції, насамперед серед представників груп підвищеного ризику щодо інфікування ВІЛ, а також послуг із лікування, догляду і підтримки людей, які живуть із ВІЛ, у рамках реформування системи охорони здоров’я. Про це повідомляє прес-служба МОЗ України.
У 2012 році вперше в Україні зареєстровано зниження числа нових випадків ВІЛ-інфекції на 1,6% порівняно з 2011 роком. Кількість осіб із уперше встановленим діагнозом ВІЛ-інфекції на 100 тис. населення у 2012 році порівняно з попереднім роком (у 2011 році – 46,2 на 100 тис. нас.) зменшилась до 45,5 на 100 тис. населення. Також сьогодні спостерігається стійка позитивна тенденція зменшення частки нових випадків ВІЛ-інфекції серед молоді: кількість офіційно зареєстрованих ВІЛ-інфікованих осіб у віковій категорії 15-24 роки в 2012 році, порівняно з 2005 роком, зменшилася майже на 41%.
Слід зазначити, що однією з головних умов виділення коштів Глобальним фондом є забезпечення частки фінансування з боку уряду країни, яка подає запит, у обсязі не менше 40% від суми запиту. Об’єм фінансування з державного бюджету України за попередні роки становив лише 41%, і це з урахуванням обсягів державних виплат, що виділялися з місцевих бюджетів на утримання спеціалізованих закладів охорони здоров’я – центрів профілактики і боротьби зі СНІДом. Таким чином, зменшення бюджету проекту Програми у відповідності до вимог Міністерства фінансів України призведе не тільки до неможливості досягнення цілей, затверджених концепцією Програми, але й не дозволить залучити необхідне донорське фінансування.
Фінансування Програми планується здійснювати за рахунок коштів державного і місцевого бюджетів, Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом і малярією, а також інших джерел. Орієнтовний обсяг фінансування на п'ять років становить 6,4 млрд. грн. Обсяг фінансування Програми з державного бюджету буде визначатися щороку, відповідно до конкретних завдань та наявних коштів.
Виконання Програми дасть змогу, зокрема, зменшити на 50% ризик інфікування ВІЛ медичних працівників під час надання медичної допомоги пацієнтам; зменшити на 50% кількість нових випадків інфікування серед представників груп підвищеного ризику щодо інфікування ВІЛ; зменшити до 1% інфікування внаслідок передачі ВІЛ-інфекції від матері до дитини тощо.
|