09 вересня 2015, 16:17

Як отримати земельну ділянку учасникам АТО

З метою гарантування соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей передбаченого Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» Держгеокадастром України ініційовано заходи стосовно реалізації громадянами України – військовослужбовцями Збройних сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України та інших військових формувань, які беруть участь у виконанні завдань щодо здійснення антитерористичної операції у східних та південно-східних областях України, їх конституційних прав на безоплатне отримання земельних ділянок із земель запасу державної (комунальної) власності для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), ведення садівництва, особистого селянського господарства та індивідуального дачного будівництва.

Статтею 14 Конституції України задекларовано, що право власності на землю гарантується та набувається громадянами у відповідності до закону.

Пункт 14 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачає першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва для громадян, які визначені цим Законом, в тому числі і учасникам АТО.

Учасники АТО отримують земельні ділянки Відповідно до Земельного Кодексу України, у якому передбачена відповідна процедура.

Слід зазначити, що відведення та безоплатна передача земельних ділянок у власність учасникам АТО, як і всім іншим громадянам, регулюється земельним законодавством України, тобто інших пільг крім першочерговості відведення в учасників АТО немає. 

Окремо звертаємо увагу на те, що громадянин, який бажає отримати земельну ділянку першочергово, повинен мати в наявності документи, які підтверджуватимуть його статус, як учасника АТО.

Відповідно до статті 116 Земельного Кодексу України:

- Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень;

- Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі:

а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян;

б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій;

в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації.

- Передача земельних ділянок безоплатно у власність  громадян у межах норм, визначених законодавством, провадиться один раз по кожному виду використання.

Земельні ділянки виділяються із земель комунальної власності (які знаходяться в межах села, селища, міста) за рішенням органів місцевого самоврядування та із земель державної власності (які знаходяться за межами села, селища, міста) за рішенням органів виконавчої влади.

Тобто, якщо земельна ділянка знаходиться в межах села, селища, міста - необхідно звертатися із клопотанням до відповідної ради, а якщо за межами, - то відповідних органів Держгеокадастру України.

Стаття 121 Земельного Кодексу України визначає такі норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам:

- для ведення фермерського господарства - в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство.

- для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара;

- для ведення садівництва - не більше 0,12 гектара;

- для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара;

- для індивідуального дачного будівництва - не більше 0,10 гектара;

- для будівництва індивідуальних гаражів - не більше 0,01 гектара.

Слід звернути увагу на те, що безоплатна передача земельної ділянки кожного із вищенаведених призначень проводиться тільки один раз, не залежно від того чи в повному обсязі безоплатної передачі використана площа чи ні. Наприклад: якщо для ведення особистого селянського господарства безоплатно приватизовано земельну ділянку площею 1,2 га. то інші земельні ділянки цього призначення будуть приватизуватися на платній основі.

Статтею 118 Земельного кодексу визначені порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами, органи, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність, документи, які до них подаються та терміни їх розгляду.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність громадян, розглядає клопотання у місячний строк.

В результаті органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування надається:

- дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо  відведення земельної ділянки;

- мотивована відмова у його наданні.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Землевпорядна документація виготовляється суб'єктами господарювання на платній основі.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб’єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Розроблений проект землеустрою підлягає обов’язковому погодженню з територіальним органом Держгеокадастру України, а у разі розташування земельної ділянки у межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій планується розташування об’єкта будівництва, із структурними підрозділами районних державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури.

Після погодження проекту землеустрою громадянину необхідно звернутися до державного кадастрового реєстратора за місцем розташування земельної ділянки із заявою про проведення державної реєстрації земельної ділянки та надання витягу про земельну ділянку з Державного земельного кадастру. Процедуру державної реєстрації земельної ділянки встановлено пунктами 107-115 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051.

Надати погоджений проект землеустрою до Центру адміністративних послуг для затвердження.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов’язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Згідно з статтями 125, 126 Кодексу право власності на земельну ділянку виникає з моменту державної реєстрації цього права та оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Крім того зазначаємо, що з метою надання прозорості земельним відносинам для перегляду всіх бажаючих відкрито Публічну кадастрову карту, яка містить публічну кадастрову інформацію про земельні ділянки України. Для загального доступу викладені усічені дані з Державного земельного кадастру, визначені як публічні: місце розташування ділянки, її межі, кадастровий номер, площа, форма власності та цільове призначення.

З порядком передачі земельних ділянок також можливо ознайомитись на головній сторінці сайту Головного управління (landlg.gov.ua) у розділі корисні посилання «Покрокова схема допомоги воїнам АТО».

Для отримання земельної ділянки, яка знаходиться за межами населених пунктів, військовослужбовці можуть звернутися до Головного управління Держгеокадастру у Луганській області за адресою: проспект Радянський, 17 корп. 2 у м. Сєвєродонецьк.

 

На сьогодні до Головного управління Держгеокадастру у Луганській області  звернулося 12 учасників антитерористичної операції з клопотаннями про отримання земельних ділянок. З них  7 громадян вже отримали накази про надання дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок на загальну  площу 13,61000 га. Переважна більшість з них виявила бажання отримати ділянки для ведення особистого селянського господарства.

Загальна кількість учасників антитерористичної операції – 339.

Загальна площа ділянок, які можуть бути передані учасникам антитерористичної операції 255,7120 га, з них:

для будівництва жилого будинку 106,9300 га,

для ведення садівництва 0,7800 га,

для дачного будівництва 1,21 га,

для ведення особистого селянського господарства 146,7920 га.