За повідомленням Головного управління ветеринарної медицини в Луганській області на цей час наш регіон є благополучним щодо нерозповсюдження особливо небезпечних захворювань (лейкоз, бруцельоз, туберкульоз, африканська чума свиней). Звісно такі захворювання можуть нанести значні економічні збитки державі, а також спричинити шкоду здоров’ю людини.
У 2015 році основним напрямком роботи Головного управління ветеринарної медицини було недопущення вірусу африканської чуми свиней (АЧС) на територію області. Так, під час засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Луганській облдержадміністрації прийнято «Комплексну програму проведення заходів, спрямованих на недопущення вірусу африканської чуми свиней на територію Луганської області у 2015-2018 роках».
Слід зазначити, що, враховуючи непросту епізоотичну ситуацію з АЧС в країні, у серпні 2015 року на засіданні Кабінету Міністрів України було прийняте рішення про надання повноважень Держветфітослужбі України щодо проведення перевірок суб’єктів господарювання, що займаються вирощуванням, утриманням, реалізацією живих свиней, їх забоєм, переробкою та зберіганням продукції з них.
На території області, підконтрольній українській владі, утримується близько 62,4 тис. голів свиней, з них 39 тис. голів – у 47 сільськогосподарських підприємствах та близько 23,4 тис. голів – в індивідуальних підсобних господарствах громадян.
Тому, після прийняття рішення Кабміну в області минулого року були перевірені усі 47 свиногосподарств, на предмет дотримання ними окремих елементів біозахисту. На сьогодні ситуація щодо АЧС постійно моніториться державною службою ветеринарної медицини та є контрольованою, випадків загибелі свиней з підозрою на АЧС не зареєстровано.
Однак, наразі в Луганській області існує загроза розповсюдження особливо смертельно небезпечного захворювання як для тварин, так і для людини – сказу.
У 2015 році в області було зареєстровано 47 неблагополучних пунктів, де на сказ захворіла 71 тварина.
Стрімке поширення сказу в області зумовлене забороною полювання та неможливістю проведення відстрілів протягом двох років на територіях мисливських угідь, включаючи зелені зони навколо міст, селищ червоної лисиці, безпритульних собак і котів.
Питання щодо відстрілу хижаків, здичавілих собак і котів на території області розглядалось на засіданнях Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Луганській облдержадміністрації, за підсумками яких прийнято низку рішень та практичних заходів зі стабілізації ситуації із подальшим розповсюдженням сказу в області.
В тому числі голова обласної державної адміністрації – керівник обласної військово-цивільної адміністрації наприкінці грудня 2015 року підписав розпорядження, згідно з яким Луганському обласному управлінню лісового та мисливського господарства доручено провести організовану роботу по відстрілу хижих та шкідливих тварин у січні-квітні 2016 року.
Луганським обласним управлінням лісового та мисливського господарства створені бригади по відстрілу хижих та шкідливих тварин, роботу яких з урахуванням проведення АТО в області погоджено з керівництвом оперативно-тактичного угрупування «Луганськ».
|