Сьогодні, 15 березня, на апаратній нараді в Луганській облдержадміністрації, яку провів заступник голови ОДА Юрій Клименко, серед інших розглядалося питання впровадження в області схем розвитку екомережі. Про це розповів начальник управління нормування Департаменту екології та природних ресурсів облдержадміністрації Євген Максименко.
Він зазначив, що ідея створення екологічної мережі з'явилась у країнах Європи наприкінці 80-х років ХХ століття. Вона заснована на збереженні взаємозв’язку між природними і частково природними територіями, щоб протистояти штучній дефрагментації території внаслідок інтенсивного використання земель.
Було зауважено, що серед країн пострадянського простору Україна – піонер створення законодавчої бази для формування екомережі.
Так, в основі подальших дій у цьому напрямі стало прийняття законів України «Про загальнодержавну програму формування національної екологічної мережі України на 2000 - 2015 роки» та «Про екологічну мережу України», де визначено завдання щодо розробки та виконання регіональних програм і схем розвитку екомережі.
В області діє Регіональна цільова програма розвитку екологічної мережі Луганської області на 2010 - 2020 роки, основною метою якої є збільшення площі земель області з природними ландшафтами до рівня, достатнього для збереження їх різноманітності, близького до притаманного їм природного стану, формування єдиної територіальної системи для забезпечення можливості природних шляхів міграції та поширення видів рослин і тварин, що забезпечують збереження природних екосистем, видової розмаїтості рослинного і тваринного світу та їх популяцій.
Євген Максименко нагадав, що згідно з розпорядженнями голови облдержадміністрації у 2014 – 2016 роках було створено шість природно-заповідних територій місцевого значення загальною площею понад 200 га. А саме: гідрологічні пам’ятки природи «Пантелеймонова криниця» площею
0,05 га та «Христине джерело» площею 0,05 га у Новопсковському районі, «Джерело «Козаче» площею 0,4703 га у Сватівському районі. Також, крім пам’яток, у Кремінському районі створені заповідне урочище «Широке» площею 121,6288 га, загальнозоологічний заказник «Жеребець» площею 55 га та заповідне урочище «Широке» площею 14,9 га.
Останніми двома роками заповідна площа області була збільшена: у Біловодському районі створена одна заповідна територія загальнодержавного значення – ботанічна пам’ятка природи «Балка «Крейдяний яр» площею 45 га.
Сьогодні в процесі розробки знаходяться чотири проекти щодо створення заповідних територій загальнодержавного значення у Кремінському, Старобільському, Станично-Луганському, Біловодському районах загальною площею 351 гектар.
Регіональною цільовою програмою для Луганської області показник оптимальної кількості охоронюваних територій із заповідним статусом повинен становити не менше 5 %.
На цей час відсоток заповідності території області на підконтрольній Україні території становить 3,97 %. Тому необхідно збільшити заповідний фонд області на 21 тис. га.
Поряд зі створенням нових територій важливою роботою є збереження вже існуючих заповідних об’єктів від незаконного використання, пошкодження та знищення природних комплексів.
В області обліковується понад 6000 тисяч гектарів деградованих і малопродуктивних земель. Для вирішення природоохоронних та протиерозійних завдань, забезпечення рекреаційних потреб населення в області у минулому році висаджено 422 га лісових культур.
У рамках проекту ЄС «Збереження степового біорізноманіття» були розроблені й передані в райони для роботи проекти місцевих схем екологічної мережі районів.
Євген Максименко підкреслив, що на сьогодні розроблені та затверджені місцеві програми розвитку та схеми екологічної мережі в Біловодському, Марківському, Попаснянському, Сватівському та Троїцькому районах, а в інших районах подібна робота проводиться.
Підсумовуючи свій виступ Євген Максимнко наголосив, що райдержадміністраціям необхідно завершити розробку та затвердження місцевих програм і схем розвитку екомережі, Департамент екології та природних ресурсів облдержадміністрації надасть необхідну методичну допомогу.
|