Sub_Class with id 258 does not exist
Луганська обласна військово-цивільна адміністрація (стара версія) Луганщина Адміністративно- територіальний устрій Міста обласного значення Краснодон
Луганська обласна державна адміністрація
| |


ГоловнаЛист адміністратору Веб-сервераКарта сайту

Гаряча лінія
Гаряча лінія
Довідник посадовців
Телефонний довідник
ОпитуванняОпитування

Сьогодні: четвер, 28 березня 2024

Луганська обласна військово-цивільна адміністрація (стара версія)ЛуганщинаАдміністративно- територіальний устрійМіста обласного значення
Краснодон
Історична довідка

Місто Краснодон засноване у 1914 році як рудник Сорокино. Промислова розробка почалася з 1910 року. Землі, які належали багатим козакам Сорокинської та інших волостей юрту станиці Гундорівської Донецького округа області Війська Донського, брали в оренду представники акціонерних товариств Урало-Кавказського та Московсько-Казанської залізниці, торгові будинки, окремі підприємці на різні строки з умовами розвідки вугілля й освоєння родовищ.
Біля хутора Сорокина ( виник в ХУП столітті) було закладено ряд шахт, які склали Сорокинський рудник. Перше вугілля видане на-гора в 1914 році.
В 1916 р. на р.Сорокиному вже проживало 3105 чол. Було 15 кам'яних, 26 дерев'яних будинків і 3 казарми. Рудник швидко ріс і розвивався.
В період Жовтневої революції діяла Рада робітничих депутатів . Весною 1918 року члени Ради О.Ф.Биков, Г.Т.Дорошев, М.Й.Ісаєв розстріляні білокозаками.
Після закінчення громадянської війни були відбудовані зруйновані шахти, будувались нові, діючі – модернізувались.
В наступні роки проводилось будівництво великих вугільних підприємств.
Створений в 1935 році трест "Сорокинвугілля" (з 1936 р. "Краснодонвугілля") об'єднував 25 шахт , а напередодні війни вже більше 40.
В 1938р. селище Сорокино перейменовано на місто Краснодон. В ньому проживало 22220 чол. Навколо міста виникло декілька селищ міського типу: Краснодон, Первомайка, Ізварине, Урало-Кавказ та інші.
З 1930 року виходила районна газета "Ударник" (пізніше "Социалистическая Родина), зараз – "Слава Краснодона".
В роки Великої Вітчизняної війни 5950 краснодонців за бойові заслуги були нагороджені орденами і медалями.
18 уродженців та мешканців міста і району удостоєні звання Героя Радянського Союзу.
20 липня 1942 року Краснодон був захоплений фашистами. Майже 7 місяців продовжувалась ворожа окупація, в період якої в місті діяло підпілля.
Молодогвардійці проводили антифашистську пропаганду, писали і розповсюджували листівки, визволяли військовополонених, саботували заходи окупаційних властей по відновленню та пуску шахт, спалили ворожу біржу праці і тим самим врятували від угону в Німеччину 2 тис. юнаків та дівчат міста і району.
Зрадництво перервало діяльність "Молодої гвардії". Більшість підпільників захоплено, кинуто в фашистські катівні, вони підлягли тортурам.
15,16 та 31 січня 1943р. м.Краснодон було визволено воїнами 3-ї гвардійської Армії Південно-Західного фронту.
1 березня молодогвардійці з військовими почестями були похоронені в міському парку ( 58 чол.) і в селищі Краснодон ( 13 чол.).
В 1943 році почалися роботи по створенню музею "Молода гвардія" ( В 1944 р. він був відкритий). Тоді ж був організований збір коштів на будівництво танкової колони "Молода гвардія" і ескадрильї "Герої Краснодона".
Тут пройшли дитячі роки українського композитора В.М. Верменича і народного артиста СРСР, лауреата Державної премії СРСР О.А. Огнивцева.
В вересні – жовтні 1943р. в місті побував О.О. Фадєєв. Він збирав матеріали про діяльність підпілля, в будиночку Кошових почав писати роман "Молода гвардія".
В наступні роки тематика "Молодої гвардії" притягла багатьох діячів літератури і мистецтва. Композитор Ю.Мейтус написав оперу "Молода гвардія", Д.Бедзик – "Оповідання про Олега Кошового", поети С.Маршак, В. Сосюра, А. Малишко, М. Матусовський, М. Упеник та інші присвятили молодогвардійцям свої вірші, поеми та пісні.
В 1947р. кінорежисер Г.А. Герасимов, оператор В. Раппопорт з великою групою знімали в Краснодоні фільм "Молода гвардія". В числі прибулих були артисти С. Бондарчук, Т. Макарова, Н. Мордюкова В.Тихонов, Е. Моргунов, І. Макарова та інші, композитор Д. Шостакович – автор музики до кінофільму.
Гостями міста в різни роки були композитори Раймонд Паулс, Ігор Лученок, Володимир Шаїнський, Олександра Пахмутова, Оскар Фельцман, поети Роберт Рождественський та Микола Добронравов, диригент Юрій Силантьєв, багато видатних вчених, державних діячів, артистів і письменників, космонавтів. Музей "Молода гвардія" відвідали делегації більш як 120 іноземних держав.
Швидкими темпами в неймовірно важких умовах відбудовувались шахти. Після війни більше 200 краснодонців були нагороджені орденами Леніна, багато з них медалями "За доблесну працю в Великій Вітчизняній війні 1941-1945р.р.", "За відбудову вугільних шахт Донбасу", сотням гірників присвоєно звання Почесного шахтаря.
Краснодон - місто шахтарських рекордів, починів і традицій.
В 1956 році народився "мамаєвський" Рух. Бригада вибійників М.Я. Мамая з шахти №2 "Північна" звернулась до гірників Донбасу з закликом почати змагання за щоденне перевиконання змінних норм кожним гірником не менше, чим на одну тонну. Патріотичний почин був підхвачений не тільки вугільниками, а й працівниками всіх галузей народного господарства країни.
В 1957 році М.Я. Мамай та начальник шахти М.Г. Горлов були удостоєні звання Героя Соціалістичної Праці.
В 1961 році М.Я. Мамай працюючи на ш. Суходільська" ( з 1960р.), виступив ініціатором руху за комплексну механізацію в вугільній промисловості і перевиконання планів за рахунок впровадження нової техніки.
В 1964р. за активну участь в опануванні і широкому вдосконаленні комбайнів УКР-1 М.Я. Мамай та начальник шахти Ю.П. Сморчков удостоєні Ленінської премії.
В 1962 році на ш. "Оріхівська" зародився рух по зарахуванню молодогвардійців в трудові колективи, який також був підхоплений молоддю країни.
В 1976 році видала перший мільйон тонн вугілля за рік бригада О.Я. Колесникова з шахти "Молодогвардійська". А потім їх було ще чотири. Кожний рік по мільйону. Бригадир був удостоєний звання Героя Соціалістичної Праці.
У 1981 р. на шахті "Талівська" була добута мільярдна тонна українського вугілля.
Проводячи промислове випробування стволопрохідницького комбайну ПД-2 на ш. "Самсонівська – Західна", бригада прохідників М.В. Чорноволова в січні 1971 року за 31 робочий день пройшла 177,5 погонних метрів ствола і встановила світовий рекорд продуктивності праці.

Місце розташування та адміністративно – територіальний устрій

Краснодон – місто обласного підпорядкування Луганської області. Загальна площа – 0.0773 тис.кв.км або 7733 га. Розташований в південно-східній частині Донецького кряжа і займає вододіл річки Велика Кам'янка (приток Північного Дінця) і балок, які впадають в долину ріки. На 51 км від Луганська, на 7 км від ст.Краснодон.
Рельєф території – хвилясте плато, пересічене балками. Абсолютний рівень поверхні землі від 55м (в долині р.В.Кам'янка) до 215 м (на вододільному плато).
Клімат характеризується такими показниками: середньорічна температура повітря – 7.3.   
Абсолютна мінімальна температура – 38, максимальна – 40. Корисні копалини – кам'яне вугілля.
У складі Краснодонської міської ради 15 адміністративно-територіальних одиниць, у т.ч.:
3 міста – Краснодон, Суходільськ, Молодогвардійськ;
8 селищ міського типу – Краснодон, Урало-Кавказ, Енгельсове, Ізварине, Северне, Северо-Гундоровське, Гірне, Краснодарка;
4 села – Светличне, Західне, Широке, Новосімейкіне.
Через місто Краснодон проходять автодороги державного значення "Київ-Луганськ-Ізварине" (М-40), обласного значення – "Луганськ – Свердловськ". Автодороги з'єднають м.Краснодон з Ростовом-на-Дону (Росія), Донецьком, Харковом і другими містами України. Через Краснодон, Суходільськ, Молодогвардійськ проходить одноколійна залізна дорога Ізварине-Родаково.

 Соціальна сфера

Чисельність населення  - 112.4 тис.осіб
у т.ч.
  •  міського   - 110.9 тис.осіб
  •  сільського   - 1.5 тис.осіб
Охорону здоров'я краснодонців забезпечують 24 лікувально – профілактичних установи ( 9 з них мають 690 ліжок), тубсанаторій, станція переливання крові, центр здоров'я. У місті працює 282 лікарів, 846 одиниці медичного персоналу.
До послуг мешканців міста стадіон ім.Ленінського комсомолу на 5000 місць, фізкультурно-оздоровча установа "Палац спорту м.Краснодон" на 1300 місць, 30 спортивних залів, 19 секцій ( з художньої гімнастики, аеробіки, боксу, греко-римської боротьби, волейболу, баскетболу, футболу, мотоспорту, парашутному спорту, дельтапланеризму, карате та інш.).
В місті 3 вищі навчальні заклади Ш-1У рівня акредитації (Краснодонський факультет інженерії та менеджменту Східноукраїнського національного університету ім.В.Даля, Краснодонська філія МАУП м.Київа, Краснодонський навчально-консультативний центр Донбаського гірничо-металургійного інституту);
5 навчальних закладів 1-П рівня акредитації:
  • Краснодонський гірничий технікум
  • Краснодонський професійний торгово-кулінарний ліцей
  • Краснодонський професійно гірничий ліцей
  • Молодогвардійський професійно будівельний ліцей
  • ПТУ №14
32 загальноосвітні учбово-виховні заклади,
19 дошкільних закладів.
Для юних краснодонців працює 3 школи естетичного виховання, дитяча художня школа. В них навчається біля 1 тис. учнів.
Є централізована бібліотечна система з книжним фондом 416000 екземплярів, 8 палаців культури і клубів.
Відроджується національна мова і культура, традиції, звичаї і свята.
У Палаці культури ім. "Молодої гвардії" працює український національний центр. Ним керує член Спілки письменників України Антоніна Листопад (Нікітіна).
В місті стали традиційними тематичні вечори, персональні виставки, масові гуляння, презентації, вікторини, ушанування, фестивалі та конкурси.
В серпні 1997 року відбувся 1-й Міжнародний конкурс української пісні "Молода гвардія", в якому прийняли участь конкурсанти з 18 міст України.    
В вересні – жовтні 2002р. відбулося святкування 60-річчя підпільної молодіжної організації "Молода гвардія".
В травні 2004р. відбулося святкування 60-річчя з дня створення музею "Молода гвардія"
В вересні 2004р. відбулося святкування 90-річчя міста Краснодона.
Видатні працівники:
  • Нікітенко Анатолій Григорович – директор музею "Молода гвардія", заслужений працівник культури України, Почесний громадянин м.Краснодон;
  • Чиж Микола Лаврентійович – заслужений працівник культури України, керівник народного циркового колективу "Геликон" ПК "Юность" м.Молодогвардійськ.
Сферу обслуговування міста представляють 3 готельних комплекси і 93 підприємства суспільного харчування. Торговельна мережа представлена 341-м торговельним підприємством і 9 ринками.
Побутові послуги надають 128 підприємств.
На території Краснодонської міської ради діють 31 зареєстрована релігійна організація різних віросповідань.
В місті зареєстровано 50 міських організацій політичних партій та 60 громадських об'єднань. Реально діючими є СДПУ(о), Партія Регіонів, Партія промисловців та підприємців України, Соціалістична партія України, Комуністична партія України, Народно-демократична партія.
Засоби масової інформації в регіоні представляє міська газета "Слава Краснодона" (засновниками якої є міська рада та трудовий колектив редакції) орган профспілок працівників вугільної промисловості газета "Шахтарський вісник", міський інформаційно-рекламний щотижневик "Краснодонские вести".
Роботу міськвиконкому, підприємств та організацій міста висвітлює по провідному радіо місцева телерадіокомпанія. Передачі проводяться два рази на тиждень загальним обсягом 40 хвилин. В газетах і по радіо дається інформація з питань економічного, промислового, культурного розвитку міста.
||
Sub_Class with id 0 does not exist
У разі використання матеріалів сайту посилання на www.loga.gov.ua є обов'язковим.
Технічна підтримка: Відділ інформаційно-комп'ютерного забезпечення апарату
Лист адміністратору Веб-сервера