Sub_Class with id 258 does not exist
Луганська обласна військово-цивільна адміністрація (стара версія) Луганщина Адміністративно- територіальний устрій Райони Сватівський
Луганська обласна державна адміністрація
| |


ГоловнаЛист адміністратору Веб-сервераКарта сайту

Гаряча лінія
Гаряча лінія
Довідник посадовців
Телефонний довідник
ОпитуванняОпитування

Сьогодні: вівторок, 21 січня 2025

Луганська обласна військово-цивільна адміністрація (стара версія)ЛуганщинаАдміністративно- територіальний устрійРайони
Сватівський

Герб районуКарта районуПрапор району

Історична довідка

Територія, на якій розташоване м. Сватове, була заселена ще в давні часи. Тут виявлено кургани бронзового віку (кінець III - початок 1 тисячоліття н.е.), кочівницькі поховання (XII століття н.е.).

Масове заселення Слобожанщини, за свідченням істориків, розпочалося у XVII столітті, коли Дніпровські козаки, на яких чинили тиск Унія і польська шляхта масово кидали рідні місця і поселялися на Лівобережних степових просторах, створюючи козацькі містечка і слободи.

На початку XVIII століття Сватова Лучка входила до складу Ізюмського слобідського полку. Основними заняттями населення на той час було хліборобство і скотарство, а також чумацтво та бондарювання.

Розвитку продуктивних сил Сватової Лучки сприяло спорудження Катерининської залізниці. Відрізок Лисичанськ-Сватове став до ладу у 1894 році, а Сватове-Куп'янськ у 1895 році.

Напередодні першої Світової війни Сватова Лучка була воєнною слободою Куп'янського повіту Харківської губернії. У 1923 році її проголосили районним центром Харківської губернії і назвали Сватове. У 1938 році Сватове отримало статус міста і стало райцентром Луганської області. Під час Великої Вітчизняної війни Сватове було окуповане 9 липня 1942 року, а звільнене від фашистських загарбників 31 січня 1943 року силами 267 стрілецької дивізії 6-ї армії Південно-Західного фронту.

На фронтах Великої Вітчизняної захищали свою Батьківщину майже 3500 сватівчан, 2278 з яких загинули. Бойовими орденами і медалями нагороджено 2708 сватівчан, 8 стали Героями Радянського Союзу.

Зберігаючи пам'ять про всіх сватівчан, хто не повернувся з фронтів Великої Вітчизняної, у 1995 році до 50- річчя Перемоги, в Сватове силами підприємств, установ та організацій було зведено меморіал Слави, Пам'яті і Скорботи.

Основні галузі економіки району: сільське господарство з виробництва зернових, технічних культур, м'яса, молока та переробна промисловість. Вперше за останні 10 років в 2004 році в великих агроформуваннях та фермерських господарствах району отримано 115,5 тис. тонн зерна у вазі після доробка.

Обсяги виробництва промислової продукції в порівняних цінах склали майже 105 млн.грн., що на 12,5% більше 2003 року.

Природні ресурси

Район бідний на корисні копалини. Він забезпечений крейдою, вапняком, глинами і піском, але всі ці будівельні матеріали мають місцеве значення. На території Райгородської територіальної громади залягають поклади природного газу (родовище Зайцівське).

На більшості території району переважають чорноземи звичайні. В заплавах рік, на днищах балок і на понижених ділянках розміщені лучні і лучно-болотні ґрунти. По бонітету ґрунтів (якісна оцінка земель) район займає ІІІ місце в області.

За даними інституту "Укрземпроекту ", тільки водній ерозії підлягає 58% сільськогосподарських угідь та 58,4% ріллі , вітровій ерозії підлягає біля 38% ріллі, внаслідок чого щорічно сільськогосподарські підприємства втрачають сотні тонн родючого шару ґрунтів.

Порівняно добре район забезпечений підземними і поверхневими водами. В районі є 8 водоймищ та 56 ставків господарського призначення. Питна вода видобувається з артезіанських свердловин, але її якість не завжди відповідає держстандартам. На території міста діють біологічні очисні споруди, які потребують капітального ремонту, тому обстановка з очищенням стічних вод до сьогодні залишається напруженою.

Станом на 01.01.2005 року природно-заповідний фонд району є найбільшим в області і складає 17 об'єктів місцевого значення.

Площа району

1,74 тис. кв. км,
6,5% від території області
2 місце серед районів

Відстані

Відстань від Сватового до Луганська:

  • залізницею - 175 км
  • шосейними дорогами - 160 км

Географічні дані

Район розташований у північно-західній степовій фізико-географічній зоні.

По території району протікає 3 річки. Найбільша - Красна, довжиною 30 км.

Найвища точка в с. Куземівка - 204 м.

Середньорічні температури: (+) 7,20 С,
літня - (+) 21,80 С, зимова - (-) 7,20 С.

Кількість опадів - 415 мм на рік.

Адміністративно-територіальні одиниці

Міст всього - 1, - Сватове.
Селищ міського типу - 1, - Нижня Дуванка.
Селищ - 4.
Сіл - 54.

Населення

Станом на 01.01.2005 р. наявне населення - 41,4 тис. осіб, або 1,7% від населення області, 8 місце серед районів. У тому числі:

  • міського - 21,5 тис. осіб;
  • селищного - 1,124 тис. осіб
  • сільського - 19,9 тис. осіб.

Мешкає в районному центрі - 19,1 тис. осіб.

||
Sub_Class with id 0 does not exist
У разі використання матеріалів сайту посилання на www.loga.gov.ua є обов'язковим.
Технічна підтримка: Відділ інформаційно-комп'ютерного забезпечення апарату
Лист адміністратору Веб-сервера