Sub_Class with id 258 does not exist
Луганська обласна військово-цивільна адміністрація (стара версія) Луганщина Релігія
Луганська обласна державна адміністрація
| |


ГоловнаЛист адміністратору Веб-сервераКарта сайту

Гаряча лінія
Гаряча лінія
Довідник посадовців
Телефонний довідник
ОпитуванняОпитування

Сьогодні: вівторок, 21 січня 2025

Луганська обласна військово-цивільна адміністрація (стара версія)Луганщина
Релігія

Матеріали відділу у справах релігій облдержадміністрації 
до  єдиного дня інформування 
„Про стан дотримання законодавства про свободу совісті та
релігійні організації в Луганській області”

Правові  засади світоглядних свобод  та партнерський характер відносин  між Церквою і Українською державою, сформульовані  в Законі України від 23.04.1991 року № 987 „Про свободу совісті та релігійні організації”, що базується на  цілому ряді документів, прийнятих ООН, Радою Європи та ОБСЄ, стали  відправною точкою для інших законів, відповідних актів Президента України та Кабінету Міністрів України, які в цілому забезпечили  динамічний і сталий розвиток релігійно-церковного життя та формування цивілізованої моделі державно-церковних відносин в Україні.

Реальна, конституційно гарантована релігійна свобода, зростання інтересу значної частини населення до світоглядних та духовних потреб власного буття сприяли стабільному розвитку церковного комплексу, призвели до помітних змін у релігійній сфері як в кількісному, так і якісному вимірах.
За роки незалежності України релігійна мережа  Луганської області зросла майже в 6 разів.

На теренах Луганщини діє 734 релігійні організації, які належать до 45 конфесій, течій і напрямків. Серед них  - 708    громад,   дев’ять  обласних об’єднань та управлінь, по шість відповідно монастирів та  місій, п’ять духовних навчальних закладів. Щорічно кількість релігійних громад збільшується на 15-20 одиниць.
На сьогодні  в нашому регіоні представлені всі три  світові релігії – християнство (95%), іслам (1,5 %) та буддизм (0,6%).  Новітні релігійні рухи  та іудейські релігійні організації загалом складають  2,9 %.

Християнство

Провідне місце у мережі релігійних формувань регіону, за кількісним складом останніх, посідає Українська православна церква. Вона нараховує 348 громад, два єпархіальних управління, п’ять монастирів, церковне-співоче училище, Луганське духовне училище, 60 недільних шкіл, 9 періодичних видань. Орієнтовано чисельність вірних парафій УПЦ області складає близько 500 тис. громадян, їх духовну опіку  в області здійснює 472 священнослужителя.

Структура   Української православної церкви – Київського Патріархату  нараховує 22 парафії, єпархіальне управління, Східноукраїнське духовне училище та Свято-Хрестовоздвиженський чоловічий монастир. Духовну опіку біля однієї тисячі вірних УПЦ-КП в регіоні здійснює 16 священнослужителів (14 священиків та два диякони).

Кількісний склад Української автокефальної православної церкви складає шість громад, які входять до складу Харківсько-Полтавської єпархії УАПЦ, та опікуються двома священиками. Чисельний склад віруючих в них  становить близько 350 мешканців області.
Релігійною громадою Руської православної старообрядницької церкви (Білокриницької згоди) чисельністю близько 100 осіб опікується один священик.

Єдина в області парафія Російської вільної православної церкви (закордонної) підпорядкована Суздальській єпархії РВПЦ та має близько 120 вірних під духовною опікою одного священика та двох дияконів.
На території регіону діють чотири парафії, що об’єднали в своєму складі вірних Російської істинно-православної церкви які опікуються одним священиком. Їх загальна чисельність складає близько 50 осіб, помітного впливу на релігійне життя регіону наведені релігійні утворення не мають.
До складу інших православних релігійних організацій входить чотири спільноти, а саме: громада Православної церкви Божої Матері „Державна” та громадою самостійної православної церкви, яка об’єднує віруючих громадян України грузинської національності; дві незалежні православні громади

Три та одну громаду в регіоні мають, відповідно, Українська Греко-католицька та Римсько-католицька церкви. Парафії УГКЦ загальною чисельністю вірних понад 300 осіб, мають трьох священиків та підпорядковані Донецько-Харківському екзархату УГКЦ (м. Донецьк). Громада РКЦ чисельністю 50 віруючих, на чолі з одним священнослужителем – громадянином Польщі, підпорядкована Харківсько-Запорізькій дієцезії РКЦ  (м. Харків).

Прихильники протестантизму в області об’єднані у 181 громаду 12 напрямків. Серед них: громади підпорядковані Всеукраїнському союзу об’єднань євангельських християн-баптистів (76); інші релігійні організації євангельських християн-баптистів (12); спільноти Всеукраїнського союзу церков християн віри євангельської – п’ятидесятників (12), союзу вільних церков християн євангельської віри (11) та релігійної організації Союзу Церкви Божої України (8), інші релігійні громади християн віри євангельської (10); громади Української уніонної конференції церкви адвентистів сьомого дня (37) та німецької євангелічно-лютеранської церкви (1); окремі громади протестантського напрямку (6) та методисти (2).

Нетрадиційні релігійні рухи  в області представлені громадами  Церкви Повного Євангелія (27 одиниць, 1720 віруючих), Української християнської євангельської церкви (22 одиниці, 1930 віруючих), окремих релігійних громад харизматичної напрямку (19 одиниць, понад 2000 віруючих) та однієї спільноти, що репрезентує духовне управління протестантської церкви України (духовний центр „Нове Покоління” християнських церков України).
Серед них найбільш розвинутими є „Релігійний центр Свідків Єгови в Україні”. Загальна кількість цих громад у звітному періоді залишилась незмінною (30 одиниць, 7125 вірних).

Новітні релігійні рухи на теренах Луганщини представлені спільнотами віруючих Церкви Христа (4), новоапостольської церкви (1), Церкви Ісуса Христа святих останніх днів (1).

Іслам

Релігійні громади представлені спільнотами незалежного духовного центру мусульман України (8), незалежною релігійною громадою мусульман (1). Як і раніше, вищенаведені громади діють активно, кожного року збільшуючи коло віруючих та своїх прихильників.

Буддизм

П’ять громад буддистів чотирьох традицій: школи Карма Каг’ю Алмазного Шляху Тибетського Буддизму, „Махасанга Ніпподзан Мьоходзі”, сповідуючих вчення Будди, традиції „Ваджраяна”.

Інші  релігійні напрями

представлені громадою орієнталістського напряму – Всесвітньої чистої релігії (Сахаджа Йога), двома громадами Товариства Свідомості Крішни. Цю групу доповнюють громади: прихильників Рідної української національної віри (1); давньослов’янська релігійна громада (1); Віри Багаї (2) та Зоресвітнього християнства-вільної релігії „Таолан” (1). Іудейські релігійні організації в 13 громадах нараховують 2500 віруючих .

Діючими на Луганщині громадами віруючих всіх церков, конфесій, напрямків і течій опікується 958 священнослужителі. За середніми показниками забезпеченості громад священнослужителями перше місце посідають євангельські християни-баптисти , друге – православні.
Впродовж звітного періоду в п’яти духовних навчальних закладах чисельність слухачів становить 786 осіб. З них стабільно діючими є біблійний інститут та коледж при обласному об’єднанні церков ЄХБ, Луганське духовне училище Луганської єпархії УПЦ.

За станом на 1 січня 2008 року громади віруючих всіх наявних в регіоні конфесій, течій та напрямків, проводять богослужіння у 471 культовому та 250 орендованих приміщеннях. Показник забезпеченості релігійних громад культовими будівлями в цілому складає 98,9%. Найкраще забезпечені культовими будівлями парафії Української православної церкви та громади євангельських християн-баптистів.
В регіоні активно здійснюється будівництво нових культових споруд. Так, впродовж 1992-2008 років, було зведено 49 культових будівель (41 в містах, 8 в селах Луганщини). За станом на 1 березня 2008 року ведуться роботи з будівництва 19-ти культових споруд (16 в містах, 3 в селах області).
За сприянням органів виконавчої влади та місцевого самоврядування в області завершено передачу культових будівель у власність або користування релігійним громадам.

В більшості випадків місцевими органами влади задовольняються клопотання щодо виділення земельних ділянок, передачі у власність або користування релігій­них громад будівель колишніх дитячих садків, початкових шкіл та інших об’єктів, які в цей час не використовуються, ніколи не були культовими, та належать до комунальної власності.

За інформацією Головного управління земельних ресурсів в Луганській області в 2007 році із 21 звернення від релігійних організацій з проханням про надання  земельних  ділянок в користування, 11 було  задоволено, решта знаходяться на стадії розгляду.
Високою активністю позначена діяльність релігійних організацій регіону в руслі надання допомоги нужденним, хворим та інвалідам в лікарнях, будинках для громадян похилого віку та інвалідів, дітям у дитячих будинках та інтернатах.

З урахуванням власних віросповідних та доктринальних положень керівниками та віруючими переважної більшості парафій Української православної церкви області під час великих православних і престольних свят організовуються й проводяться благодійні безкоштовні обіди, встановлено постійне піклування над недієздатними і важкохворими людьми, котрі перебувають на лікуванні в медичних закладах Луганської області.

Віруючими парафії „Сестринство во ім’я преподобномучениці Єлизавети” Української православної церкви в онкологічному диспансері міста Алчевська для проведення духовної опіки над важкохворими збудовано каплицю на честь ікони Пресвятої Богородиці „Всецариця”. Щомісячно формуються продуктові набори для 260 потребуючих громадян, серед яких є малозабезпечені, багатодітні сім’ї та інваліди. В утвореній при громаді благодійницькій їдальні близько 200 людей похилого віку три рази на тиждень отримують безкоштовні гарячі обіди.

З 2004 року за рахунок благодійницьких пожертв, у селищі Бугаївці Перевальського району, парафіяльною радою Свято-Олексіївського храму Української православної церкви зводиться притулок для неповнолітніх дітей полишених батьківської опіки та дітей-сиріт, розрахований на одночасне перебування 150 осіб.
За ініціативою духовного керівництва та віруючих Свято-Покровського храму Української православної церкви м. Алчевська в м. Перевальську з травня 2007 року розпочав свою діяльність реабілітаційний центр для людей з різними видами залежності. На даний момент в закладі на лікуванні перебуває 27 громадян.    

Вже традиційною та вагомою за своїми обсягами та різноманітними соціальними проектами, залишається доброчинна діяльність Християнських духовно-благодійних місій, що функціонують під патронатом протестантських церков.

Так, релігійними спільнотами Божої церкви ХВЄ України впродовж 2007 року було прийнято на реабілітацію 147 осіб з різними видами залежності і бездомних громадян в містах Алчевську, Краснодоні й Рубіжному. Члени церков надають консультативну допомогу членам їх сімей, проведено ресоціалізацію 40 засуджених осіб. В 24 закладах освіти м. Краснодону проведено 39 занять з 1458 особами з питань профілактики захворюваності на СНІД, наркоманії, алкоголізму і куріння, пропаганди здорового способу життя, на базі церкви „Хліб Життя” працює кінолекторій для учнів старших класів. В с. Кудряшівка Луганської області працює клуб для „дітей-вулиці”.  

Впродовж літа у дитячому оздоровчому центрі „Мрія”, діючому при церкві „Хліб життя”, відпочило 400 дітей сиріт, дітей із багатодітних, малозабезпечених та неблагополучних сімей. Окрім цього для 80-ти дітей-інвалідів та їх батьків на базі ДОЦ „Мрія” за спеціалізованою реабілітаційною програмою був організований тижневий відпочинок.

Громада церкви „Істина” у смт Ювілейному встановила опіку над 15 інвалідами та щомісячно надає їм матеріальну допомогу. При церкві „Прославлення” м. Алчевська  понад 60 нужденних осіб щоденно безкоштовно отримують гарячі обіди. 

У звітному періоді була продовжена співпраця громади „Хліб Життя” із Краснодонською школою-інтернатом № 1. Кожного тижня 15  волонтерів приїздили до дітей-сиріт (70 осіб) з подарунками, ігровими та розважальними програмами. Окрім цього церквою надавалась матеріальна допомога у вигляді святкових наборів, гуманітарної допомоги (одяг, взуття). Церква „Прославлення” м. Алчевська постійно надає допомогу будівельними матеріалами місцевому притулку для дітей та молоді.

Важливі функції у вирішенні соціальних проблем регіону виконує Луганське обласне об’єднання церков Євангельських християн-баптистів. Так, впродовж 2007 року, під його патронатом працювало 3 реабілітаційні центри, в яких стаціонарно проходило лікування 60 наркотично залежних осіб, діяло 15 дитячих клубів „Майбутнє України”.  В м. Красному Лучі при громаді церкви ЄХБ функціонує будинок для людей похилого віку, де одночасно можуть перебувати до 20 літніх громадян. Влітку 2007 року за сприянням громади в Донецькій області  було організовано відпочинок 670 дітей та підлітків.         
Соціальна активність віруючих громад Релігійного управління незалежних помісних церков Повного Євангелія „Еммануїл” здебільше реалізовувалась шляхом надання матеріальної допомоги Білоріченській школі-інтернату, Луганському обласному притулку для неповнолітніх у вигляді одежі, взуття, канцелярських товарів для їх мешканців, облаштуванні систем водопостачання і каналізації.

Вірними зазначених релігійних спільнот надана допомога Луганському обласному будинку для людей похилого віку (ліки, подушки, ковдри). В с. Ленінському Лутугинського району при релігійній громаді працює реабілітаційний центр для людей з різними видами залежності, де у 2007 році пройшло курс лікування 120 осіб.   

Активну позицію  в справі реалізації власних соціальних проектів займає й об’єднання іудейських релігійних громад та організацій Луганського регіону. Так, у 2007 році можливостями вірних зазначених спільнот віруючих громадян надані щомісячні харчові набори, щоденні гарячі обіди, одежа 95 дітям та підліткам у віці від 2 до 17 років. З 2001 року в громаді працює пришкільний інтернат „Сімха”, де перебувають 25 дітей шкільного віку з неповних та малозабезпечених сімей. В пансіонат входить 5 разове харчування, медичне обслуговування, забезпечення одежею та взуттям.
Впродовж 2007 року на узбережжі Азовського моря було організовано відпочинок та оздоровлення 180 дітей, працював сімейний табір на 150 чоловік.      
В цілому по області різними формами організації оздоровлення та відпочинку, за сприянням релігійних громад всіх конфесій було охоплено понад 1500 дітей та молоді пільгових категорій населення та сімей віруючих.    

Луганською облдержадміністрацією, її відділом у справах релігій, спільно з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування проводиться відповідна діяльність з практичного втілення основних напрямів державної політики щодо релігії та церкви, забезпечення гарантованого ст. 35 Конституції України права людини і громадянина на свободу совісті і віросповідання.

Домінуючими в ній продовжували залишатись питання зміцнення порозуміння та терпимості між релігійними організаціями 45 конфесій, течій і напрямків, в першу чергу між православними церквами. Завдяки вжитим заходам, рівного ставлення з боку владних структур до всіх наявних релігійних утворень, в області відсутні гострі міжцерковні конфлікти. На теренах регіону мирно співіснують громади восьми православних юрисдикцій, греко- і римсько-католицькі парафії, спільноти протестантських та інших деномінацій, релігійні утворення, котрі складаються з  представників національних меншин.

З метою забезпечення жителям регіону усієї повноти релігійних свобод, підтримання в релігійному середовищі міжконфесійного взаєморозуміння та рівноваги, структурним підрозділом облдержадміністрації у справах релігій проводиться постійний моніторинг релігійної ситуації, її аналіз і прогнозування, на основі чого розробляються й корегуються заходи взаємодії органів влади з релігійними організаціями і віруючими.

В рамках роботи регіональної Консультативно-координаційної ради з питань сприяння діяльності релігійних організацій, Комісії з сприяння дотримання законодавства про свободу совісті та релігійні організації та обласної міжвідомчої Комісії з підготовки пропозицій щодо відновлення прав церков і релігійних організацій, які були порушені внаслідок проведення колишнім Союзом РСР тоталітарної політики стосовно релігії, проводяться зустрічі з керівниками релігійних об’єднань, управлінь, місій та окремих незалежних релігійних спільнот.

Подальшому затвердженню правового підходу до вирішення всього комплексу проблем релігійного життя сприяли систематичні робочі зустрічі керівництва обласної держадміністрації, голів райдержадміністрацій, міськвиконкомів з керівниками обласних релігійних об’єднань, управлінь, місій та окремих громад віруючих.         

Обговорення під час проведення зазначених заходів всього спектру державно-церковних відносин, оцінка загального стану релігійної ситуації, визначення першочергових заходів щодо підтримки її стабільності, сукупно сприяли зміцненню паритетного стану відносин, довіри та взаємоповаги між учасниками відповідних переговорних процесів.  

Загальний стан релігійної ситуації на Луганщині залишається спокійним, врівноваженим, полишеним відкритих негативних виявів і відцентрових тенденцій. Показник динаміки зростання інституційних складових релігійного фонду регіону (1,5-2% на рік) засвідчує їх наявність у достатніх обсягах для вільного й езперешкодного виразу релігійних почуттів й симпатій пересічних мешканців регіону.   

В цілому Луганська облдержадміністрація, органи виконавчої влади та місцевого самоврядування в межах своїх повноважень та можливостей вживають конкретних заходів щодо гармонізації державно-церковних відносин в регіоні,  профілактики виникнення ускладнень на релігійному ґрунті та подальшого зміцнення суто правового підходу до вирішення всього комплексу питань виникаючих у державно-церковних відносинах, ефективного врегулювання поточних проблем у сфері внутрішніх та міжконфесійних стосунків. Останнє засвідчує відсутність порушень чинного законодавства щодо релігії та церкви з боку релігійних організацій та їх посадових й службових осіб, а також з боку посадових і службових осіб державних органів чи органів місцевого самоврядування.

||
Sub_Class with id 0 does not exist
У разі використання матеріалів сайту посилання на www.loga.gov.ua є обов'язковим.
Технічна підтримка: Відділ інформаційно-комп'ютерного забезпечення апарату
Лист адміністратору Веб-сервера