Законодавство України про основи соціального захисту бездомних осіб і безпритульних дітей ґрунтується на Конституції України (254к/96-ВР) і складається із Закону України «Про основи соціального захисту бездомних осіб і безпритульних дітей», законів України «Про соціальні послуги» (966-15), «Про соціальну адаптацію осіб, які відбували покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк» (1104-15), «Про охорону дитинства» (2402-14), «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» (2342-15), «Про житловий фонд соціального призначення» (3334-15), «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» (1382-15) та інших нормативно-правових актів.
Згідно чинного законодавства в Україні діють наступні визначення:
Бездомність – соціальне становище людини, зумовлене відсутністю в неї будь-якого житла, призначеного та придатного для проживання;
Бездомна особа – особа, яка перебуває у соціальному становищі бездомності. До бездомних осіб належать безпритульні особи та особи, які мають притулок;
Безпритульна особа – повнолітня особа, яка проживає на вулиці, в парках, підвалах, під'їздах будинків, на горищах, об'єктах незавершеного будівництва, в інших місцях, непризначених та непридатних для проживання, у тому числі жилих приміщеннях, що перебувають в аварійному стані;
Запобігання бездомності і безпритульності – система заходів, спрямованих на усунення правових, соціальних та інших причин виникнення бездомності та безпритульності, запобігання їм, у тому числі заходів щодо зниження ризику втрати особою прав на жилі приміщення і запобігання втраті цих прав, а також на запобігання виникненню негативних суспільних наслідків, пов'язаних з відсутністю в особи житла.
Звільнені особи – особи, які відбули покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк, а також звільнені від подальшого відбування зазначених видів покарань на підставах, передбачених законом.
Міськими і районними управліннями праці та соціального захисту населення регулярно проводиться інформаційно-роз'яснювальна робота серед населення з питань соціального захисту бездомних громадян, організовано патрулювання територій. При міських та районних територіальних центрах соціального обслуговування (надання соціальних послуг) організовані пункти прийому і видачі гуманітарної допомоги від населення (теплих речей, взуття, продуктів харчування і т.д.).
Облік бездомних та звільнених з місць позбавлення волі громадян області виконують управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрацій та міськвиконкомів.
Створення центрів обліку та інших закладів соціального захисту вищезазначених громадян у містах та районах Луганської області стримується за браком належних коштів у місцевих бюджетах.
У Луганській області набула розвитку діяльність релігійних та благодійних організацій в руслі надання допомоги нужденним, інвалідам в лікарнях, будинках для громадян похилого віку, дітям у дитячих будинках та інтернатах.
Так, з урахуванням вимог Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» керівниками й віруючими парафій Української православної церкви були організовані благодійні безкоштовні обіди для бездомних громадян, формувались відповідні продуктові набори.
Особливо слід відзначити, що віруючими парафії «Сестринство в ім’я преподобномучениці Єлизавети» УПЦ постійно проводиться благодійницька робота в онкологічному диспансері. Щомісячно формуються продуктові набори для потребуючих громадян. В утвореній при громаді благодійницькій їдальні близько 200 людей похилого віку три рази на тиждень отримують безкоштовні обіди.
Як і раніше, вже традиційною та вагомою за своїми обсягами і різноманітними соціальними проектами, залишається доброчинна діяльність Християнських духовно-благодійних місій, що функціонують під патронатом протестантських церков. Для християнської духовно-благодійної місії милосердя «Неємія» стала традиційною соціальна допомога населенню регіону. У поточному році нею проведено роботу з профілактики наркоманії, дошлюбних статевих відносин. Проведені благодійні християнські концерти в дитячих притулках, школах, товариствах інвалідів міста та області.
В області з 1962 року функціонує Попаснянський спеціальний будинок-інтернат, в який влаштовуються інваліди І та ІІ групи, а також особи пенсійного віку з числа звільнених з місць позбавлення волі, які втратили соціальні зв’язки із сім’ями, не мають постійного місця проживання, за умови їх власного бажання та відсутності протипоказань.
Управління праці та соціального захисту населення підтримують тісні зв’язки з організаціями Товариства Червоного Хреста, які постійно надають благодійну допомогу особам, звільненим з місць позбавлення волі, у вигляді одягу, взуття, предметів гігієни та побуту, продуктів харчування.
Згідно останніх даних по Луганській області кількість осіб, які мешкають в аварійних приміщеннях, непридатних для проживання, складає 507 осіб. Кількість осіб, які мешкають у гуртожитках та не приватизували жиле приміщення складає 401 чоловік. Виходячи з вищезазначених показників є ймовірність, що дані особи можуть потрапити до категорії бездомних або безпритульних осіб.
Також у Луганській області постійно проводиться діяльність спостережних комісій, кількість яких на даний момент складає 15 відділень. Членами цих комісій по всій області на добровільних засадах стали 168 осіб. Ними було проведено 51-е засідання для вирішення питань допомоги громадянам, які опинилися у складних життєвих умовах. Вагомим внеском стала проведена з ними робота. Так, всього за допомогою різного характеру до спостережних комісій звернулося 69 осіб, які отримали безпосередню допомогу, а саме: 24 громадянам було відновлено документи, 12 осіб було працевлаштовано. Також, силами спостережних комісій 9 осіб було направлено на навчання та 19 осіб направлено на лікування.